Sirijska djeca nastavu pohađaju u neuslovnim šatorima u izbjegličkom kampu
Sirijske porodice, koje su morale napustiti svoje domove usljed napada snaga predsjednika Bashara al-Assada i koje su utočište pronašle u kamp u sjeverozapadnoj provinciji Idlib, pretvorile su svoje šatore u škole sa skraćenim radnim vremenom kako bi omogućile svojoj djeci da nastave školovanje.
Od 2011. godine, kada je izbio građanski rat u Siriji, stotine škola oštećene su u napadima Assadovih snaga i njegovih pristalica. Djeci je na taj način onemogućeno pohađanje nastave.
Civili koji žele da njihova djeca nastave školovanje sada na različite načine pokušavaju djeci omogućiti nastavak školovanja.
Stanovnici kampa Reyyan u selu u Idlibu radnim danima daju svoje šatore učenicima koji dnevno imaju četverosatnu nastavu.
"Ukupno 386 učenika, uključujući 186 dječaka i 200 djevojčica, imaju nastavu u šatorima", rekao je za AA Abdulqadir Basha, direktor škole.
Kako je kazao, ima dana i kada je hladno pa zajedno pokušavaju prevazići takve situacije.
Učenik prvog razreda Muhammed Juma rekao je da su šatori poplavljeni kada padne kiša i da u takvim uslovima pohađaju nastavu.
"Noge su nam blatnjave. U šatorima kapa kiša. Kad je hladno, pokušavamo zagrijati ruke trljajući ih", pojasnio je Juma.
Mahmut Al Ibrahim, koji je u kampu 1,5 godinu, zahvalan je učiteljima koji dobrovoljno obučavaju djecu.
"Učinit ćemo sve što je do nas da se naša djeca obrazuju. Šatore, koji nas štite od hladnoće, dajemo za školu po četiri sata dnevno kako bi se naša djeca školovala. Za to vrijeme boravimo kod susjeda ili rođaka. Jer ne želimo da naša djeca ostanu neuka", poručio je Ibrahim.
Stotine hiljada ljudi ubijeno je i raseljeno u Siriji od 2011. godine, kada je počeo građanski rat.
Uz posredstvo Turske, Rusije i Irana, tokom majskih pregovora 2017. godine, u Astani je Idlib proglašen zonom deeskalacije, baš kao i regije Homs, Istočna Guta i Deraa-Kuneytra. Snage odane Assadovom režimu su iskoristile uspostavljeno primirje i uz podršku ruskih zračnih snaga zauzele sve tri regije, dok je Idlib ostao pod kontrolom opozicije.
U Sočiju je 17. septembra 2018. godine postignut dodatni dogovor o prekidu sukoba i uspostavi demilitarizirane zone u Idlibu. Shodno dogovoru, opozicione snage su narednog mjeseca povukle teško naoružanje iz Idliba.
Rusija i režimske snage su u maju 2019. pokrenule operacije tokom kojih su zauzele mnoga naselja u zoni deeskalacije sukoba Idlib.
Turska i Rusija su 5. marta ove godine postigle novi dogovor u Moskvi.
Režimske snage povremeno krše primirje koje se u značajnoj mjeri poštuje. U periodu od 2017. do 2020. godine oko dva miliona civila bilo je prisiljeno migrirati prema područjima u blizini turske granice.
federalna.ba/AA