videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Sindikati obrazovanja SBK-a traže inspekcijski nadzor prilikom zapošljavanja

Sindikati uposlenih u obrazovanju na području Srednjobosanskog kantona zatražili su inspekcijski nadzor nad, kako tvrde, nezakonitim upošljavanjem u osnovnim i srednjim školama. Iako bi se ugovori na 60 dana trebali koristiti u iznimnim situacijama, u ovom kantonu postali su praksa, što je, uz neobjavljivanje javnih konkursa, direktno, upozoravaju, miješanje politike u upošljavanje u javnim ustanovama.

Zakonom o osnovnoj i srednjoj školi, pedagoškim standardima te kolektivnim ugovorom predviđeno je da se za sva upražnjena radna mjesta koja prelaze nastavnu normu raspiše konkurs prije početka školske godine ili drugog polugodišta. Ove godine konkursi nisu raspisani, a osnovne i srednje škole iskoristile su mogućnost prijema radnika na 60 dana, koji su i nakon isteka tog roka nastavili raditi. Po mišljenju sindikata nezakonito, baš kao što je i odluka Vlade da mimo svih okvira daje saglasnost na raspisivanje konkursa.

„Posljedica toga, Vlada nije dala saglasnost i imamo preko stotine ljudi koji su dovedeni sa ulice u osnovne i srednje škole, čiji je radno-pravni status potpuno nezakonit i koji su, objektivno rečeno, ili u nekom privilegovanom položaju, ili su ucijenjeni od Vlade“, tvrdi Muhamed Pajić, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja SBK-a.

Bez konkursa nemaju svi mogućnost da ravnopravno konkurišu na radna mjesta, a nastavlja se praksa favoriziranja pojedinaca, tvrde iz sindikata. Da se nacionalno i stranački u ovom kantonu sve dijeli stava je i opozicija, a najveća žrtva tih podjela je obrazovanje, koje, kažu, služi za upošljavanje podobnih.

„Vlada SDA i HDZ-a u kantonu u potpunosti zloupotrebljava obrazovni sistem na štetu budućnosti ovog kantona, na štetu djece, na štetu roditelja, a pogotovo na štetu uposlenika, koji se na ovaj način dovode u potpuno nezakonit položaj“, ističe Senad Selimović, zastupnik SDP-a u Skupštini SBK-a.

U tom procesu možda sve nije potpuno korektno, ali je legalno, tvrdi ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta SBK-a Bojan Domić (HDZBiH), koji lopticu odgovornosti za neraspisivanje konkursa prebacuje na Vladu.

„Da li je bilo bolje da su išli svi konkursi u zapošljavanju, naravno da bi bilo bolje, transparentnije i kvalitetnije. i moja je želja da to ide. Naravno da i tu postoji jedan problem. Mi smo to sve uputili kao tačku dnevnog reda Vlade i po nekoj našoj internoj proceduri, Vlada daje tu suglasnost za to upošljavanje i to se još nije našlo na dnevnom redu“, kaže Domić.

„Još nisam na Vladu dobio takvu tačku dnevnog reda za konkurse. Zajedno s tom tačkom moraju se riješiti upravni odbori svih naših osnovnih i srednjih škola koji nisu u mandatu duže od dvije godine“, ističe Tahir Lendo, premijer SBK-a (SDA).

Umjesto da se bavi brojnim realnim problemima u obrazovanju, vlast zanima kontrola nad 100 miliona maraka, što čini skoro polovinu kantonalnog budžeta za oblast koja ima skoro 3.500 radnika, upozoravaju sindikati. Pozivaju da se upošljavanje vrati u zakonske okvire, a obrazovanju vrati njegova svrha, kako djeca ali i uposleni u 55 osnovnih i 25 srednjih škola u ovom kantonu, ne bi ispaštali.

federalna.ba

sindikati obrazovanje SBK
Srednjobosanski kanton SBK
0 06.10.2024 16:35
Fojnica Kreševo Kiseljak poplave SBK
0 05.10.2024 18:36
Srednjobosanski kanton SBK Tahir Lendo
0 05.10.2024 16:34
poslovni inkubator SBK
0 13.09.2024 17:41
sindikati predstavnici sindikata zdravstva
0 13.09.2024 15:06