Sin Suu Kyi 'izuzetno zabrinut' za majčino zdravlje
Sin Aung San Su Kyi, zatočene bivše čelnice Mjianmara, kazao je da je "izuzetno zabrinut" za zdravlje svoje majke, navodeći kako se ona muči da jede i da joj je odbijena dozvola da posjeti vanjskog ljekara.
Mijanmarska 78-godišnja nobelovka, koja je u pritvoru više od dvije godine, iskusila je napade vrtoglavice i povraćanja, a boluje od ozbiljne bolesti desni, kazao je Reutersu njen sin Kim Aris, koji živi u Britaniji.
- Izuzetno sam zabrinut za stanje u kome se ona nalazi. Nije tako snažna kao što je nekada bila. Ako ne može da jede, onda stvari ne daju puno nade - kazao je on.
Mijanmar je u previranju od početka 2021. godine, kada je vojska zbacila izabranu vladu Suu Kyi i obračunala se protiv protivnika vojne vladavine, s hiljadama zatvorenih ili ubijenih.
Suu Kyi prijeti kazna od 27 godina zatvora zbog 14 krivičnih djela. Ona negira sve optužbe za koje je optužena, od podstrekavanja na nemire i izborne prevare do korupcije, i na njih se žalila.
Ambasada Mijanmara u Londonu nije odgovorila na zahtjev za komentar o zdravstvenom stanju i stanju Su Kyi. Portparol vojne vlade u utorak nije odgovarao na pozive, a informativni tim hunte nije odmah odgovorio na zahtjev za komentarom.
Aris, 45, koji je 1991. kao tinejdžer primio Nobelovu nagradu za mir za svoju majku koja je tada bila u kućnom pritvoru, nije imao kontakt s majkom otkako je ona nedavno privedena, a vojska nije odgovorila na njegove ponovljene zahtjeve za posjetom majci.
- Ne postoji način da se komunicira s njom. Nije joj dozvoljeno čak ni da primi pakete za njegu. Nije joj dozvoljen pristup pravnom savjetniku. Nije joj dozvoljena posjeta. Nije joj dozvoljeno da se druži s drugim zatvorenicima. To je u osnovi oblik samice - kazao je.
U augustu je vojska pomilovala Suu Kyi za pet od 19 krivičnih djela za koja je bila osuđena, ali je saopćila da će ostati u kućnom pritvoru. Državni mediji javili su da je premještena iz zatvora u kućni pritvor.
Aris je rekla da je neistina da je premještena.
- Oni pokušavaju da šire dezinformacije o tome da je moja majka premještena u kućni pritvor. Ovdje se radi o smirivanju međunarodne zajednice, ali međunarodna zajednica je itekako svjesna te dezinformacije – dodao je.
Brojne vlade pozvale su na bezuvjetno oslobađanje Suu Kyi i hiljada drugih političkih zatvorenika, a neke su, uključujući Sjedinjene Države, Evropsku uniju i Britaniju, ciljale vojsku te zemlje jugoistočne Azije sankcijama.
Aris je razgovarao s britanskim ministarstvom vanjskih poslova, ali je rekao da vlada malo toga može učiniti jer nema funkcionalni odnos s vojskom.
Međunarodna zajednica mora nastaviti da vrši pritisak na vojsku, uključujući oštrije sankcije, kaže on.
Aris je kazao da se uglavnom oslanja na informacije s mijanmarskih televizijskih kanala i društvenih medija kako bi dobio ažurirane vijesti.
Upitan da li je zabrinut da možda nikada više neće vidjeti majku, rekao je:
- Očigledno je to briga,
federalna.ba/Fena