Šešum: Očekujemo u 2024. i 2025. odluku UNESCO-a o upisu na listu Nevesinjske olimpijade i sevdalinke

Šešum: Očekujemo u 2024. i 2025. odluku UNESCO-a o upisu na listu Nevesinjske olimpijade i sevdalinke

Saradnja Bosne i Hercegovine i UNESCO-a je kroz cijele tri decenije na veoma visokom nivou. To se može vidjeti ne samo kroz implementaciju projekata i aktivnosti, nego kroz svakodnevnu saradnju sa velikim brojem institucija, predstavnika civilnog društva, kulturnih radnika, nastavnika, učenika, umjetnika i pojedinaca iz cijele Bosne i Hercegovine, kazao je u razgovoru za Fenu šef Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum, osvrnuvši se na prošlogodišnje obilježavanje 30 godina UNESCO-a u BiH.

Šešum ističe da je UNESCO kao Organizacija Ujedinjenih naroda prepoznata kao pouzdan partner u skoro svim poljima UNESCO-ovog mandata, a posebno u sektorima kulture, obrazovanja, nauke, medija i komunikacija. Navodi da je trideset godina prošlo jako brzo i da bi bilo teško nabrojati sve aktivnosti koje je UNESCO proveo u bliskoj saradnji sa institucijama Bosne i Hercegovine. 

- Moramo imati na umu da skoro 30 gradova i opština iz Bosne i Hercegovine ima direktnu poveznicu sa UNESCO-om, kroz dobra, područja ili elemente koji su na UNESCO Listi svjetske baštine, elemente na Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine od važnosti za čovječanstvo, kreativne gradove ili preko elemenata koji su dio UNESCO-ovog registra "Pamćenje svijeta" ili gradova koji su dio UNESCO mreže "Lerning cities". Mostar, Višegrad, Stolac i Sarajevo su najpoznatiji i najposjećeniji ali ne smijemo zaboraviti ni ostale gradove, no u isto vrijeme oni moraju imati na umu i koristiti svoje resurse koji imaju poveznicu sa UNESCO-om kao razvojne potencijale - mišljenja je Šešum.

Kada je riječ o upisu na UNESCO Registar nematerijalne baštine od važnosti za čovječanstvo, šef Ureda UNESCO-a u BiH navodi da se tokom prethodne godine nije odlučivalo o nominacijama Bosne i Hercegovine.

- Bosna i Hercegovina je nominirala dva elementa za upis na Listu nematerijalne baštine - Nevesinjsku olimpijadu i Sevdalinku. Očekujemo da ćemo u toku 2024. i 2025. godine imati dobre vijesti vezano i za ova dva veoma važna elementa nematerijalne kulturne baštine Bosne i Hercegovine - podvukao je Šešum.

Govoreći o prirodnoj kulturnoj baštini te nominaciji Pećine Vjetrenica i Martinbrodskih slapova Nacionalnog parka Una, Šešum navodi da je terenska evaluacija Vjetrenice, od IUCN savjetodavnoga tijela Komiteta za svjetsku baštinu završena u augustu i trenutno nadležne institucije za Vjetrenicu rade na manjoj dopuni dokumentacije koja je tražena nakon misije.

- Komitet za svjetsku baštinu će donijeti konačnu odluku o nominaciji Vjetrenice na sljedećem zasijedanju koje će biti održano u Indiji, krajem sedmog i početkom osmog mjeseca. Nadamo se da će Bosna i Hercegovina uspješno završiti i ovaj proces - mišljenja je Siniša Šešum.

Govoreći o travertitnim slapovima u Martin Brodu na rijeci Uni, on ističe da je toku kompletiranje Nominacijskog dosijea.

Komentirajući pristupanje Banja Luke Mreži kreativnih gradova u oblasti muzike, Šešum navodi da to otvara puno mogućnosti kroz saradnju sa ostalim članovima Mreže, ali i kroz privlačenje umjetnika i kreativnih stvaraoca i radnika u Banja Luku kako bi se na najbolji način promovisao potencijal grada ali i Bosne i Hercegovine u cjelini.

- Važno je naglasiti da je ovo samo prvi korak, jer će UNESCO uz finansijsku pomoć i u saradnji sa Evropskom unijom, kroz projekat "Osnaživanje kulture za razvoj i pomirenje", kreirati prema ideji Grada Banja Luka Kreativni centar muzike, koji će uz izgradnju objekta omogućiti mladim kreativnim osobama prostor za njihovu promociju ali i povezivanje sa već etabliranim domaćim, regionalnim i svjetski poznatim umjetnicima - podvukao je.

Šešum podsjeća da je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH, a u koji su između ostalog uključeni i neophodni troškovi za kulturnu i prirodnu baštinu, navodeći da se na ovaj način uključuje cilj 11 i podcilj 11.4 koji se direktno tiču ulaganja u zaštitu prirodne i kulturne baštine.

- Koristim ovu priliku da se zahvalim nadležnim institucijama kulture kao i statičkim institucijama raznih nivoa vlasti u BiH, jer je Bosna i Hercegovina jedna od rijetkih zemalja koja u posljednje četiri godine redovno izvještava i dostavlja podatke UNESCO-ovom Institut za statistiku o ulaganjima u ovome području - rekao je.

Govoreći o Sporazumu o implementaciji UNESCO Indikatora za kulturu 2030 u Bosni i Hercegovini, ocijenio je da je to izuzetno važan alat koji je osmišljen kako bi se promovisala uloga kulture za razvoj, ali u isto vrijeme dale preporuke donosiocima odluka, na koji način trebaju definisati kulturne politike i strategije.

- Iskreno se nadamo da će implementacija Indikatora u Bosni i Hercegovini pomoći donosiocima odluka na svim nivoima vlasti, uključujući i pet lokalnih zajednica, opština i gradova da prilagode svoje razvojne politike na način da se obezbijedi jačanje potencijala kulture i kulturnih industrija - podvukao je.

Komentirajući planirana ulaganja u objekte kulture u Mostaru, Sarajevu i Banja Luci u vrijednosti višoj od deset miliona eura, Šešum naglašava da je riječ o novom projektu koji je tek nedavno odobrila Evropska unija, te da se očekuje da će njegova implementacija početi sredinom ove godine.

- Projekat "Osnaživanje kulture za razvoj i pomirenje" je veoma interesantan, jer je fokusiran na promociju kulture kao kohezivnog  i razvojnog faktora, a naročito u Banja Luci, Mostaru i Sarajevu. Na kulturu se mora prestati gledati kao na trošak, jer kultura generiše velike prihode i ni u kom slučaju se ne smije na nju gledati kao na podsektor turizma - smatra on.

Šef Ureda UNESCO-a u BiH govorio je i o Sporazumu o ponovnoj uspostavi zajedničke postavke zemalja bivše SFRJ u Državnom muzeju Auschwitz Birkenau u Poljskoj. Podsjeća da su tokom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Slovenija 25. januara  potpisale u sjedištu UNESCO-a istorijski sporazum o obnovi Bloka 17 Memorijala i muzeja Auschwitz-Birkenau i uspostavi nove i zajedničke stalne postavke o holokaustu u bivšoj Jugoslaviji i sudbini deportovanih Jevreja i nejevreja.

- UNESCO od 2010. godine pruža diplomatsku, finansijsku i tehničku podršku državama nasljednicama Jugoslavije u ponovnom uspostavljanju zajedničke stalne izložbe. Pomogli smo osnivanje međunarodnog upravnog odbora koji uključuje stručnjake, kulturne institucije i ministarstva kulture iz regiona, kao i međunarodne stručnjake iz francuskog Memorijala Šoa, Njemačke topografije terora i Memorijalnog muzeja holokausta iz SAD-a. Ovaj zajednički rad u koordinaciji UNESCO-a pomogao je definisanje okvira i tema buduće stalne zajedničke izložbe - naglasio je Šešum.

On je naveo i izjavu, datu tokom ceremonije potpisa, generalne direktorice UNESCO-a Audrey Azoulay da je četrnaest godina diplomatskih pregovora konačno urodilo plodom. Ovaj istorijski sporazum, smatra ona, ispunjava prazninu, odsustvo sjećanja na samom mjestu gdje su se ovi užasi odvijali. To pokazuje našu zajedničku posvećenost učenju iz prošlosti i liječenju rana u istoriji koja nadilazi granice i generacije. UNESCO, kao Organizacija UN-a odgovorna za podučavanje o holokaustu i genocidu, ponosna je što postaje depozitar ovog sporazuma kao čuvar istine, budna protiv erozije istorijske stvarnosti, kazala je ovom prilikom Azoulay.

Šef Ureda UNESCO-a u BiH ističe da je generalna direktorica UNESCO-a na molbu Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Slovenije, prvi put u istoriji Organizacije prihvatila biti depozitar sporazuma koji ne uključuje sve svoje države članice, kao što je to slučaj kod svih UNESCO konvencija.  

- Ovo je, i za države potpisnice i za UNESCO, veoma važan korak koji uspostavlja okvir za konačnu provedbu ove važne zajedničke inicijative - podvukao je. 

Kada je riječ o ulozi UNESCO-a u projektima obrazovanja i borbe protiv govora mržnje, Šešum je naveo da je svaki projekat UNESCO-a jednako važan. Također ističe da se dugo godina i premalo shvatala širina mandata ove organizacije i zbog toga se uglavnom UNESCO isključivo povezivao sa kulturom.

Šef Ureda UNESCO-a u BiH  Siniša Šešum naglašava da je UNESCO jedina organizacija Ujedinjenih naroda čiji mandat pokriva cjelokupan sektor obrazovanja, od predškolskog do visokoškolskog te da se na tome usko sarađuje sa kolegama iz UNICEF-a i ILO-a. Takođe pokriva prirodne i humanističke nauke, kao i sport te imaju i mandat u polju medija kroz sektor za komunikacije.  

- Na kraju moramo naglasiti da UNESCO kao međuvladina organizacija uglavnom provodi projekte koji su vezani za prioritete država članica. Zbog toga nam je jako bitna saradnja sa kulturnim, obrazovnim, naučnim i institucijama koje se bave medijima u BiH. Zbog toga nam je ključna uloga Ministarstva civilnih poslova i Državne komisije Bosne i Hercegovine za saradnju sa UNESCO-om, jer bez koordinacije koju osiguravaju Ministarstvo i Komisija bilo bi teško osigurati efikasnu saradnju sa svim nivoima vlasti u BiH - podvukao je u razgovoru za Fenu šef Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum.

federalna.ba/Fena

Siniša Šešum Nevesinjska olimpijada sevdalinka