Šemsudin Mehmedović: Mi probosanski orijentisani građani želimo normalnu državu!
Šemsudin Mehemdović, zastupnik u Parlamentu BiH iz SDA, bio je uvodničar na tribini u Zenici u organizaciji Udruženja „Baton“, a tema je bila Bosna i Hercegovina 1991-2021. U razgovoru za Federalni radio govori o političkoj situaciji u našoj zemlji, uticaju politika iz susjednih zemalja i posljedicama tih uticaja te mogućim rješenjima političke krize.
Tri decenije su dug period kada je riječ o Bosni i Hercegovini i izuzetno težak period za stanovnike BiH. Šta je to, u najkraćem, značajno za stanovnike naše zemlje u ovom posmatranom periodu?
- Trideset godina je ogroman period, to je skoro polovina jednog prosječnog ljudskog života, a trideset godina u geopolitčkim mjerilima je relativno mali period, posebno ako ga posmatramo na pitanju Bosne i Hercegovine. 1991. godine je došlo do raspada bivše zajedničke zemlje – Jugoslavije, i ako napravimo paralelu sa sadašnjim stanjem, nažalost, politike oko BiH ništa se nisu promijenile, i dalje su ostale iste politike i u Srbiji i u Hrvatskoj. Čini mi se da su te politike još gore. Zašto? Zato što liberalna demokratija nije dala odgovore na savremene izazove društva u cjelini i onda jačaju desničarski pokreti, što automatski negativno utiče na poziciju Bosne i Hercegovine. Jer, takve desničarske politike su ekstremne, pa i u nekoj mjeri fašističke politike naših susjeda, koje su dovele do krvavog rata u BiH, odnosno agresije na BiH, i sa istoka i sa zapada. Mi se, evo, trideset godina trudimo i nastojimo dati odgovore na izazove koje su te politike proizvele. Da li smo uspjeli ili nismo, to najbolje znaju građani, ali ne možemo biti zadovoljni kvalitetom života u BiH, jer nam mladi ljudi odlaze, jer imamo nesiguran život, jer nema dovoljno pravde za građane BiH i, naravno, to su sve izazovi koji stoje pred generacijom političara koji dolaze.
Politička situacija u BiH je teška i izuzetno komplicirana. Svjedoci smo da članovi Predsjedništva BiH ovih dana posjećuju Tursku, Srbiju, međutim, postoje stavovi da bi se sva pitanja u BiH, pa i ona koja se tiču izmjene Ustava, trebala rješavati u Parlamentu BiH.
- Ja sam zagovornik politike da se sva sporna pitanja u BiH otvore i da se o njima razgovara. Ja sam zagovornik i da se mijenja Ustav BiH, za koji neki kažu da je „luđačka košulja“ za građane BiH, jer Ustav treba da štiti građane prije svega, a onda državu kao instituciju. Smatram da je dobro ko god nam se pokaže kao prijatelj da nam pomogne da postignemo političku saglasnost, ali ulaskom mnogih aktera u proces rješavanja problema zvanih BiH oni svi unose i svoje političke interese, pogotovo kada su u pitanju velike sile. Mi ne želimo biti sredstvo za potkusurivanje njihovih politika. Nažalost, jačanjem ruskog uticaja na prostoru Balkana mi dolazimo u tešku poziciju s obzirom na to da je manji bh. entitet podržan od Republike Srbije, u kojoj vladaju politike iz devedesetih, imamo negativan otklon naših susjeda prema događanima u BiH. Mi probosanski orijentisani građani BiH, mi želimo normalnu državu, nama se ne dozvoljava da napravimo ustav po mjeri građanina, nego prevashodno preovladava, da tako kažem, etnonacionalni ustav, koji je skrojen u Dejtonu i koji je postao okov i prepreka daljem razvoju bh. društva u cjelini.
Hoće li eventualno SDA, SNSD, i HDZ ali i ostale političke partije koje participiraju u Parlamentu BiH imati političke snage koje će im biti oponenti u narednom izbornom ciklusu?
- Mislim da je ovo prilika da otvorimo sva sporna pitanja i da se nadmećemo na izborima ko će obezbijediti bolje uslove za život građana BiH. Nažalost, preovladavaju etnonacionalnističke politike kod naših susjeda, a ove političke stranke sa kojima mi činimo parlamentarnu većinu su postale politički sateliti tih fašističkih politika, prije svega iz Srbije, a nažalost, u zadnje vrijeme, i iz Hrvatske. Smatram da se moramo okupiti, svi probosanski politički faktori, oko nekoliko dogovorenih principa na kojima ćemo eventualno graditi i novi Ustav Bosne i Hercegovine, zaključio je Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Parlamentu BiH.