videoprilog Dalile Vojniković (Federacija danas)

Selma Selman je primjer da možemo postići sve što zamislimo

Selma Selman je svjetski poznata bh. umjetnica koja živi i radi na relaciji Bihać – New York. Rođena je 1991. godine u Bihaću, a potiče iz klasične romske porodice trgovaca i sakupljača željeza. Oduvijek je željela mnogo više od života i marljivo radila da ispuni svoje ciljeve. Na akademiji u Banjoj Luci diplomirala je slikarstvo, a nakon čega je na prestižnom Univerzitetu Syracuse u New Yorku magistrirala oblast transmedija, vizuelne umjetnosti i performansa. 

Selmin put iz romske mahale u Bihaću do svjetskih metropola primjer je svim ženama, posebno onima na margini društva, da se obrazovanjem i vjerom u sebe može postići sve što zamislimo. 

Nekad djevojčica sa jasnom vizijom o tome šta želi promijeniti u sredini u kojoj živi – danas svjetski poznata umjetnica. Romsko porijeklo, patrijarhat i predrasude bili su kamen spoticanja na njenom putu do uspjeha. 

„Smatram da kad god je žena glasna i jasna i ima svoj stav, mislim da može da prijeđe preko trnja, da dođe do uspjeha i da se njen glas čuje u svijetu“.

Svojom umjetnošću Selma se bori za prava žena i ruši stereotipe. Između ostalog, bavi se i aktivizmom. Pokretač je brojnih projekata, a posebno ističe onaj „Marš u školu“,  putem kojeg skuplja novac da bi povećala broj djece romske nacionalnosti u školama. 

„Važno je naglasiti da je  sve veći broj djece u mojoj mahali krenuo u školu i da im je ova podrška jako bitna. Osnovno obrazovanje je ljudsko pravo za svakoga - zašto ne bi bilo i za romske djevojčice?“.  

Iako su njeni radovi predstavljeni u metropolama poput Berlina i New Yorka, Selma sebe smatra običnim ljudskim bićem.  Koronavirus, s kojim ovih dana i sama bije bitku, promijenio je i tokove umjetnosti i kulture koja je veoma bitna za obrazovanje drušva.
„Mislim da je najveći problem bio taj što je kultura nekako stala, i što su muzeji zatvoreni, a kafići i diskoteke su otvoreni“.

Nije sigurna koliko je obilježavanje 8. marta doprinijelo ženskoj emancipaciji. Selma smatra da se prava trebaju slaviti i primjenjivati svaki dan, a ženama poručuje:
„Da se solidarišu i da poštujemo jedna drugu i da je to jedini način kako da dođemo do nekog uspjeha i do svoje ravnopravnosti“.

Selma je trenutno u svom rodnom gradu, gdje priprema dvije velike samostalne izložbe, od kojih će jedna biti u Sarajevu, a druga u Kaselu u Njemačkoj. A ove izložbe su ujedno i kruna njene desetogodišnje karijere.

federalna.ba

Selma Selman uspjeh žene
Parlament Federacije BiH zajednička sjednica ravnopravnost žene
0 04.04.2024 08:13
UN Woman u BiH Ambasada Švicarske u BiH neplaćene žene
0 02.04.2024 12:48