SDP prijedlogom izmjena Ustava na scenu vraća priču o Aprilskom paketu
Opet je aktuelizirana priča o Aprilskom paketu - i to izmjenama Ustava koje je predložio SDP. Izmjene, zapravo, predviđaju povratak Aprilskog paketa, uz dodatak imlementacije presude Sejdić i Finci. Kažu, više u parlamentu nema onih koji su oborili Aprilski paket, sada ga vraćaju pred one koji su mu dali podršku. Ali, oni sada više nisu isti. Njihove politike i pozicije potpuno su se promijenile.
Aprilski paket 2006. godine ponudio je, složit će se mnogi, najbolje ustavne promjene koje su ikada u ovoj zemlji uopće i razmatrane. Nakon toga nije se ozbiljnije radilo. Da Aprilski paket nije zaboravljen, podsjeća SDP, i to paket ustavnih promjena, koje su uputili u parlementarnu proceduru. Ključne izmjene odnose se na Predsjedništvo BiH. Amandmanima bi bile uvedene funkcije predsjednika i 2 potpredsjednika, kao i prerastanje Vijeća ministara BiH u vladu BiH, na čelu sa premijerom. Nadalje, bio bi povećan broj zastupnika sa 42 na 87, a u Domu naroda, umjesto 15, sjedio bi 21 delegat. Bilo bi zadržano entitetsko glasanje, koje je i 2006. bilo sporno za one koji ga nisu prihvatili. Zbog toga smo pitali koliko je realno na mala vrata provući ovako velike izmjene?
“Ja ću vas podsjetiti da su koautori ovog prijedloga Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, kao i predsjednici PDP-a i SDS-a iz tog vremena. Ja se iskreno nadam da njihovi nasljednici ne misle o svojim predsjednicima i njihovim prijedlozima ništa loše”, kaže Saša Magazinović, predsjednik Kluba SDP-a u Zastupničkom domu BiH.
Ipak na spomen Aprilskog paketa u RS-u se pozicija, ali i opozicija, prisjeti perioda koji bi najradije zaboravili - perioda kada se s njima i moglo pregovarati i jačati državne institucije. Sada su okolnosti posve druge.
“Ja to slušam 20 godine i stalno to vade iz naftalina - jednom SDA, jednom SDP, peti ili deseti. U suštini ništa novo, nego se stalno pokušava ista stvar i oni moraju da razumiju da to neće biti na dnevnom redu”, poručuje Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a.
PDP-ov Branislav Borenović poručuje da je to “davno završena stvar u aprilu te davne godine”: “Ustavne promjene su isuviše ozbiljno pitanje da bi se rješavalo na način na koji to predlaže SDP”.
Iz SDA navode da je Aprilski paket bio dobro rješenje. Podržali su su tada, a nemaju ništa protiv da zadrže isti stav u svim stvarima koje, kako kažu, vode uspostavljanju funkcionalnijih izvršnih i zakonodavnih institucija.
“Ako ona bude u tom pravcu koji sam mogao da pročitam iz medija, mi ćemo to podržati. Ne bih volio da to bude samo da ostane samo na inicijativi, na jednom pokušaju“, navodi Adil Osmanović, predsjednik Kluba SDA u Zastupničkom domu BiH.
Stav HDZ-a BiH nismo uspjeli dobiti. No, evidentno je da za ovako velike izmjene Ustava naše zemlje nema podrške, zbog onih koji su od 2006. do danas potpuno izmijenili stavove. Ipak, ovo će biti predmet diskusija kako u narednim danima tako i 9. decembra, kada je zakazana sjednica Zastupničkog doma državnog parlamenta.
federalna.ba