Sastanak u Liplju bez rješenja, nadležni dobili novi rok
Sastanak roditelja bošnjačke djece područnog odjeljenja u Liplju s direktorom ove škole i predstavnicma OHR-a i danas sa novim zaključcima i bez konkretnih rješenja. Nadležni su dobili novi rok.
“Konkretno su nam rekli da oni imaju nekakvu odluku, nekakav trag od Ministarstva za obrazovanje Vlade RS, da imaju taj neki papir ili usmeni dogovor da se djeci ne može upisivati ‘bosanski jezik’, nego ‘jezik bošnjačkog naroda’ i mi već 3 godine tražimo taj papir, da nam dostave tu odluku na osnovu čega to rade i na ovom sastanku smo se opet dogovorili i dali im rok 15 dana i tražimo da nam dana odgovori direktor škole i pošalje kopiju te odluke – kazao je Hajrudin Okanović, roditelj.
Do tada, djeca će pohađati nastavu. A ukoliko u narednih 15 dana uslovi roditelja ne budu ispunjeni, nastava će, kažu roditelji, ponovo biti obustavljena. Poruku imaju i za nadležne
“Da ne dolaze ni 2022. godine, kada budu izbori, da ne dolaze da traže glas od nas - ne trebaju nam ni tad ako ne mogu da pomognu nama da ostvarimo pravo na bosanski jezik”, ističe Okanović.
Predsjednik Savjeta roditelja Osnovne škole u Liplju Husein Sarčević navodi kako vjeruju da je riječ o nekakom potkusurivanju sa ovom djecom u politici: „U RS-u koriste bošnjačku djecu, u Federaciji srpsku u pojedinim kantonima i tako se revanširaju jedni drugima preko leđa jadne djece“.
“Učiteljica kaže da je izvršen pritisak direktora na nju, direktor kaže da je izvršen pritisak Ministarstva i tako se samo vrtimo u krug”, dodaje Muharem Sinanović, roditelj.
Direktor OŠ Sveti Sava Zvornik Goran Ivanović o ovom problemu danas nije imao šta reći: “Drugi put. Biće još sastanaka”.
Iz Ministarstva prosvete i kulture Republike Srpske ranije su u svom saopštenju naveli “da je u Ustavu Republike Srpske utvrđeno da su službeni jezici u RS-u: jezik srpskog naroda, odnosno srpski jezik, jezik hrvatskog naroda, odnosno hrvatski jezik, te jezik bošnjačkog naroda, odnosno bošnjački jezik”, te da su, kako dalje navode “škole dužne da se u svom radu pridržavaju važećih propisa”. Iz OHR-a su potvrdili svoj raniji stav, a to je da “svaki narod ima pravo da svoj jezik naziva kako želi”. Jednoglasan je stav o tome da djeca treba da pohađaju nastavu, a da, paralelno sa tim, roditelji mogu tražiti svoja prava.
federalna.ba