Saslušanje zakazano zbog jednog - na površinu izbacilo brojne probleme UIOBiH
Novo saslušanje člana Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje i direktora ove institucije Zorana Tegeltije. Teme su bile brojne, između ostalog, razgovarano je o stanju na graničnim prelazima, strukturi zaposlenih, kupovini zgrade Uprave u Banjaluci, a jedna od tema bila je i raspodjela koeficijenata od PDV-a. Nastavak saslušanja planiran je 16.aprila, jer se današnjem nisu odazvali entitetski i državni ministar finansija.
Novo javno saslušanje zakazano zbog jednog, na površinu je izbacilo brojne probleme koje Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine ima. Iako su koeficijenti raspodjele PDV-a bili polazna tačka, duga diskusija otvorila je mnoge teme - poput one o sistematizaciji i nacionalnoj strukturi zaposlenih, pa do neuslovnih graničnih prijelaza na kojima zaposleni ne žele raditi, te kupovine zgrade Regionalnog centra u Banjaluci. Raspodjela koeficijenata od PDV-a, dogovorena posljednjih put krajem 2023. godine, još će sačekati, dogovora nema.
“Očigledno da se politiziraju koeficijenti na način da ja, možda, tvrdim da je Federacija oštećena, a s druge strane moje kolege iz RS-a tvrde da je RS oštećena u pogledu koeficijenata raspodjele, ali očigledno nešto ne štima, s obzirom na to da se Upravni odbor UIO ne može složiti ni oko čega, pogotovo ne oko koeficijenata raspodjele”, rekao je Šemsudin Mehmedović, član komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine (Naprijed!).
“Koeficijenti se neprestano mijenjaju. Svi koeficijenti imaju sezonske karaktere kvartalno i tačno se zna da su nekada povoljniji za Federaciju nekada za RS i na kraju se uvijek izvrši poravnanje”, naveo je Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine.
Eksterna revizija kao jedan od zahtjeva Komisije, a koja bi trebala pomoći kod utvrđivanja novih koeficijenata, može se, ali ne mora provesti, poručuje Tegeltija. Navodi, 900 radnika nedostaje Upravi, a jedan od razloga su plate i loši uslovi rada na pojedinim graničnim prijelazima. Na tu konstataciju reagovali su članovi Komisije koji su od Tegeltije tražili objašnjenje zašto je to tako i šta je poduzeo da poboljša uslove rada.
“Nije ništa uloženo u Strmicu, ništa nije uloženo u Tržičku raštelu. Predstavnički dom prije 10 godina donio je odluku o prekategorizaciji tog graničnog prijelaza. Na Tržičkim raštelima i dalje su kontejneri”, istakao je Jasmin Emrić, član Komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine (NES).
“Postoji li neki dugogodišnji plan da se pitanje granične infrastrukture digne na veći nivo, odnosno, tamo gdje nemamo granični prijelaz da riješimo pitanje smještaja. To bi bilo bitno kako za vas tako i za druge institucije koje koriste vaše objekte. Na kraju krajeva, ogledalo države su ti granični prijelazi”, zaključio je Miroslav Vujičić, član komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine (SNSD).
Nezaobilazna tema bila je i kupovina zgrade Regionalnog centra u Banjaluci. Javnost najviše zanima zbog čega je cijena sa 37 skočila na 100 miliona maraka, te da li će na kraju zgrada biti kupljena od Mileta Radišića, bliskog SNSD-u.
“Koji je razlog zašto se tu ne provode aktivnosti da bi se realizovalo ta sredstva koja stoje na višegodišnjim kapitalnim projektima, naročito da se osvrnete na kupovinu zgrade Uprave za indirektno oporezivanje u Banjaluci”, pitala je Mira Pekić, član Komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma Bosne i Hercegovine (PDP).
“Ispoštovali smo sve preporuke jer se u jednom trenutku uključivao i OHR i neki drugi, i u tendersku dokumentaciju smo ih ugradili te raspisali javni poziv. Ovaj poziv u odnosu na one ranije je nešto drugačiji”, rekao je Tegeltija.
Saslušanju nisu prisustvovali entitetski ministri finansija Toni Kraljević i Zora Vidović, te državni Srđan Amidžić. Iz tog razloga za narednu sedmicu zakazan je nastavak na kojem se očekuje njihov dolazak.
federalna.ba