Prilog Indire Šehić

Sarajevo: Dvodnevna konferencija o integraciji migranata

Broj prisilno raseljenih ljudi, koji su potražili zaštitu u državama članicama OSCE-a, rekordno je visok, a antimigrantska retorika je sve istaknutija u oblikovanju političkog okruženja.

U Bosni i Hercegovini godišnje se registruje oko 34 hiljade dolazaka migranata, dok u Kantonu Sarajevo, na dnevnom nivou, boravi njih oko hiljadu. Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, tokom dvodnevne konferencije „Dobre prakse u integraciji migranata," koja je počela danas, izjavio je da migranti u Kantonu Sarajevo uglavnom borave u privremenim prihvatnim centrima Blažuj i Ušivak. U Vladi Kantona formirana je nova institucija - povjerenik Vlade za migracije, koji prikuplja sve podatke, na mjesečnom nivou. Ministar Katica:

„Migrantska populacija nije sigurnosni problem. Nije prijetnja ništa više, rekao bih, od ovog domaćeg stanovništva, tako da, u tom smislu, mogu reći da imamo stabilnu sigurnosnu situaciju po tom pitanju.“

Ova obuka ima za cilj da poveća nivo svijesti o međunarodnim standardima i obavezama država članica OSCE-a u vezi sa integracijom migranata, istakla je Ester Garsija Fransioli (Esther Garcia Fransioli), šefica sekcije ljudskih prava Misije OSCE-a u BiH:

„Odgovori na djelotvoran način na iznenadni porast u migracijskim tokovima, saradnja je rezultirala značajnim napretkom. Vjerujemo da će ova obuka dodatno osnažiti tekuće napore, usmjerenje ka integraciji migranata i zaštiti njihovih prava.“

Alis Ščepanjikova (Alice Szczepanikova) iz OSCE-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava navodi da povećanje nivoa poštovanja prava migranata predstavlja jednu od ključnih oblasti njihovog rada:

„Ulaganje u integraciju migranata i izbjeglica predstavlja dugoročan i održiv odgovor na izazove povezane sa migracijom i na što veću raznolikost naših društava. Takvi napori su potrebniji nego ikada u vremenu kada je broj prisilno raseljenih ljudi koji su potražili zaštitu u državama članicama OSCE-a rekordno visok. A, antimigrantska retorika je sve istaknutija u oblikovanju političkog okruženja.“

Teme konferencija su integracija migranata – institucionalni i pravni okvir, podrška građanskoj, kulturnoj i jezičnoj integraciji migranata, pristup migranata tržištu rada, rasizam i ksenofobija, prevencija i odgovor na diskriminaciju, edukacija migranata, zdravstvena zaštita, socijalne usluge i stanovanje.

Narges Mohammadi Iran
0 19.05.2024 09:55
SAD Ekonomski forum jugoistočna Evropa Washington
0 19.05.2024 09:50
Davor Ebner regina
0 19.05.2024 09:37
Crna Gora turizam turisti
0 19.05.2024 09:09
Irska Palestina Gaza Pojas Gaze
0 18.05.2024 22:29