Sarajevo domaćin Trećeg međunarodnog simpozija turskog jezika i turkologije na Balkanu
U organizaciji Turske fondacije "Maarif", na Internacionalnom univerzitetu otvoren je Treći međunarodni simpozij turskog jezika i turkologije na Balkanu, o temi „Grad, kultura i civilizacija: Balkan“, koji će trajati do 15. novembra.
Kako su naveli organizatori, cilj simpozija je predstaviti istraživanja koja se sprovode u različitim oblastima društvenih nauka na Balkanu, s posebnim naglaskom na nastavu turskog jezika i turkologije.
Domaćin je Internacionalni univerzitet Sarajevo, uz podršku TIKA-e, Instituta "Yunus Emre", Direkcije za Turke u inozemstvu i srodne zajednice (YTB), Internacionalnog Balkan Univerziteta, u saradnji s Fondacijom „Maarif“ i Univerzitetom New York iz Tirane.
Predsjednik Turske fondacije "Maarif" Birol Akgun, koji je simpozij proglasio otvorenim, podsjetio je kako je glavna tema ovogodišnjeg simpozija balkanski gradovi u kontekstu jezika, kulture, umjetnosti i civilizacije.
"Imat ćemo priliku analizirati šaroliku svjetsku i kulturnu baštinu područja Balkana od prošlosti do danas iz perspektive turskog jezika i turkologije", rekao je Akgun.
Ističući da Sarajevo predstavlja srce Balkana i baštinu cijelog čovječanstva, Akgun je naglasio kako će se na sesijama simpozija u naučnim okvirima raspravljati o historiji, kulturi i civilizacijskim bogatstvima Balkana.
"Naši istraživači i akademici predstavit će nove perspektive studija turskog jezika i turkologije kroz radove o temama kao što su jezik, književnost, kultura i obrazovanje. Osim toga, vjerujemo da će ovaj simpozij dodatno ojačati kulturne i akademske veze između Turske i Balkana te da će postati važna platforma i vrlo vrijedno postignuće za našu regiju. Prijateljstvo između Balkana i Turkiye, koje ima dugu povijest, kroz ove naučne aspekte vodit će nas kroz našu sadašnjost i našu zajedničku budućnost", poručio je Akgun.
Osvnuvši se kratko i na historijat i značaj Fondacije "Maarif", Akgun je podsjetio kako je "Maarif" formirana 2016. godine. "Danas smo u oblasti obrazovanja postali vrata Turkiye u svijet, s 458 obrazovnih institucija u 55 zemalja na šest kontinenata svijeta, uključujući i Balkan. Imamo istraživačke centre na 12 različitih univerziteta, 18 obrazovnih centara i 41 internat", pojasnio je Akgun.
Naglasio je kako je saradnja na području obrazovanja, kulture, umjetnosti, književnosti, tehnologije i ekonomskog razvoja u različitim regijama svijeta, posebno na Balkanu, od velike važnosti za budućnost društvenih tokova i zajedničkih vrijednosti čovječanstva.
"Upravo ovaj simipozij, koji se fokusira na jezik, kulturu, umjetnost i obrazovanje, predstavlja vrlo važan i značajan primjer ove saradnje", zaključio je Akgun, poželivši svim sudionicima uspješan rad tokom simpozija.
Rektor IUS-a Ahmet Yildirim izrazio je zadovoljstvo što Univerzitet ima ulogu domaćina ovako značajnog simpozija.
"Nadam se da ćete svi imati koristi od ovog simpozija u najvećoj mjeri. Razgovarat će se o vrlo važnim pitanjima. Nadam se da će proći s najvećom učinkovitošću i da ćemo svi imati veliku korist od toga. Želim vam svima uspješan simpozij", rekao je Yildirim.
Rektor Univerziteta New York iz Tirane Ali Gunes naglasio je kako se može reći da je simpozij turskog jezika i turkologije postao tradicija.
"Mislim da će se ova lijepa manifestacija, koju smo organizirali treći put, nastaviti i ubuduće, te da će ova tradicija dati veliki doprinos za studije turkologije na Balkanu", rekao je Gunes.
Predsjednica Upravnog odbora IUS-a Sevgi Kurtulmus također je pozdravila prisutne podsjećajući kako je IUS obrazovna ustanova koja iza sebe ima tradiciju od 20 godina.
"Nadamo se da ćemo već sljedeći mjesec započeti s izgradnjom nove zgrade. Ovo područje (Bosna) sa svojim ulicama, medresama, džamijama, vrlo je slično našem, u Anadoliji. S tim mjestima imamo povijesno i kulturno zajedništvo. Zato ovim mjestima pridajemo veliki značaj", kazala je Kurtulmus.
Ambasador Turske u Bosni i Hercegovini Sadik Babur Girgin čestitao je Fondaciji "Maarif" na organizaciji simpozija, koji je, kako je rekao, važan, ne samo s aspekta turskog jezika i turkologije već i uopće balkanistike.
"Turkiye je dio mnogih regija, ali je i dio Balkana. A, on je vrlo važan akter i danas i u prošlosti. Stoga je naša želja da studija u ovom području bude što više", rekao je Girgin.
Osim naučno-istraživačkog aspekta, Girgin je naglasio kako su vrlo važni i "projekti koji dodiruju život". S tim u vezi, posebno je naglasio važnost projekta koji je pokrenuo IUS, a koji se zove "Stopama Evlije Čelebije: Osmanski artefakti u Bosni i Hercegovini".
Nakon uvodnih obraćanja, simpozij je nastavljen izlaganjem Mustafe Isena o temi “Doprinos Bošnjaka u formiranju i vrednovanju rumelijske civilizacije”.
Svečanosti otvorenja simpozija prisustvovali su i ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić, rektor tursko-njemačkog univerziteta Cemal Yildiz, rektor Univerziteta "Yildirim Beyazit" u Ankari Ali Cengiz Koseoglu, predsjednik Fondacije SEDEF Hasan Topaloglu, osoblje TMV-a, akademski radnici, studenti i gosti.
federalna.ba/AA