Prilog Amre Ličina

Sarajevo: 75. godišnjica osnivanja Vijeća Evrope i 22. godišnjica članstva BiH

Povodom obilježavanja 75. godišnjice osnivanja Vijeća Evrope i 22. godišnjice članstva Bosne i Hercegovine u Vijeću, u Parlamentarnoj skupštini BiH održana je konferencija čiji je centralni panel bio "Doprinos članstva BiH u Vijeću Evrope u osnaživanju demokratskih institucija BiH". Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope Saša Magazinović bio je domaćin konferencije, dok su pokrovitelji bili predsjedavajući državnog Predsjedništva Denis Bećirović i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.

Bosna i Hercegovina, zahvaljujući članstvu u Vijeću Evrope, danas bolje izgleda nego prije 22 godine, rečeno je danas na konferenciji povodom obilježavanja 75. godišnjice osnivanja Vijeća Evrope i 22. godišnjice članstva naše zemlje u toj organizaciji. Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope Saša Magazinović kazao je da se prije 22 nije znalo šta znači članstvo u Vijeću:

„Danas već svi znamo da nam je tim omogućen pristup Evropskom sudu za ljudska prava, gdje su brojni građane Bosne i Hercegovine dokazali svoju diskriminaciju i gdje će odluke ovog Suda u svakom slučaju definisati i budućnost Bosne i Hercegovine. O nekim institucijama Vijeća Evrope smo naučili na teži način, tako što smo bili predmet mogućih sankcija.“

Današnja pozicija Bosne i Hercegovine u Vijeću Evrope kao punopravne članice je takva da smo mi respektabilna članica i zemlja čiji se glas čuje, dodao je Magazinović.

„Biti punopravni član Vijeća Evrope nije uvijek jednostavno. Često su pred nama teške odluke. Imali smo priliku nekima svjedočiti i u proteklom periodu. Međutim, kada slijedite vrijednosti na kojima počiva Vijeće Evrope, onda su te odluke jednostavne i logične.“

Članstvo BiH u Vijeću Evrope prije 22 godine predstavljalo je prvi integracijski korak Bosne i Hercegovine u grupu zemalja koje baštine vrijednosti, slobode, poštivanja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, kao temeljnih vrijednosti koje se trebaju dublje ukorijeniti na prostoru jugoistoka Evrope, kazao je zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić:

"Nakon pada Berlinskog zida, Vijeće Evrope je napravilo veliki uticaj i ostavilo dubok trag na svim zemljama koje su u tranziciji, tako i na BiH. Danas Bosna i Hercegovina, zahvaljujući članstvu u Vijeću Evrope, bolje izgleda nego prije 22 godine. Puno je i na vanjskopolitičkom planu pomoglo članstvo BiH u Vijeću Evrope. Danas ćemo obilježiti naše članstvo i reći šta su to naše obaveze i naša prava koje smo koristili i trebamo koristiti u vremenu koje je pred nama."

"Ideja ujedinjenih evropskih država koju je iznio Vinston Čerčil (Winston Churchill) 1946. danas je mnogo više. To su države u kojima vidimo da su građani na čelu", kazao je visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) na današnjoj konferenciji.
“Mislim da je veoma dobro vidjeti da i u Bosni i Hercegovini gledamo na Vijeće Evrope, uključujući i odluke Evropskog suda za ljudska prava. Ostaje mnogo toga da se uradi. Ponekad se pitam da li su svi u predstojećim pregovorima shvatili da je ovo težak posao koji treba obaviti, počevši od Sejdić-Finci i drugih slučajeva. Uradimo to konstruktivno, u smislu naroda i nediskriminacije. Ja sam optimista, jer pogledajte, 1946, ko bi mogao biti optimista nakon katastrofe Drugog svjetskog rata?”,
istakao je Šmit.

Trend kršenja ljudskih prava nije zastupljen samo u Evropi i u Bosni i Hercegovini nego je taj trend globalno u porastu, kazala je predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić na današnjoj konferenciji.

„Meni se čini da, kada gledamo s aspekta normativnog uređenja, da mi imamo kroz institucije i zakone koji se donose u cilju zaštite ljudskih prava u BiH, s aspekta primjene zaista to dobro ne funkcioniše.“

Vijeće Evrope prva je međunarodna organizacija osnovana nakon Drugog svjetskog rata, a njene glavne zadaće su jačanje demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona u zemljama članicama. Zahvaljujući Vijeću Evrope, 830 miliona Evropljana ima mogućnost da se direktno obrati Evropskom sudu za ljudska prava. Jedinstveni sistem konvencija sa 225 međunarodnih multilateralnih sporazuma, kojima je Vijeće Evrope depozitar i koji praktično pokrivaju sve sfere života, uspostavlja jedinstvene pravne standarde za sve zemlje članice. Vijeće Evrope blisko sarađuje kao partner s Evropskom unijom. Sarađuje i s Ujedinjenim nacijama, Organizacijom za sigurnost i saradnju u Evropi, te s mnogo zemalja partnera širom svijeta.