videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

Samo glasine o rekonstrukciji Vlade KS-a i tome ko gubi fotelju, ko je nasljeđuje i kada

Vlada Kantona Sarajevo je odavno na klimavim nogama, a proteklih dana intenzivno se govori o njenoj rekonstrukciji. O tome ko gubi fotelju, ko je nasljeđuje i kada - još samo glasine. Od konkretnih poteza, kao i uvijek, dijeli nas dogovor partnera u vlasti.

Nova godina - nova vlada. Da trenutni sastav Vlade Kantona Sarajevo odavno ne funkcioniše, pokazalo se nebrojeno puta. No, iako, prema najavama, ovaj sastav broji svoje posljednje dane, konkretnih informacija o tome ko će fotelju izgubiti, a ko su budući nasljednici, još zvanično nema.

„Tek predstoje dogovori sa partnerima“, kazap je premijer KS-a Nihad Uk (NS)

Razlog za pokretanje priče o rekonstrukciji ovoga puta je hapšenje i određivanje pritvora ministru komunalne privrede Bojanu Bošnjaku. Na čelo ovog ministarstva do imenovanja novog ministra stao je Adnan Šteta, prvi čovjek Ministarstva saobraćaja. O tome ko će naslijediti premijersku stolicu, kruže glasine, no nezvanično se pojavljuju imena načelnika Općine Ilidža Nermina Muzura,  federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, te predsjedavajućeg Skupštine KS-a Elvedina Okerića kao potencijalnih kandidata. Svi iz redova Naroda i pravde. Spominjao se Adnan Šteta kao kandidat koji bi mogao zauzeti i premijerski tron, no on je ovo demantovao jer tri bi mu fotelje bile mnogo.

„Građanima sam obećao završetak kapitalnih projekata i smatram da je jedino ispravno da ostanem na poziciji ministra saobraćaja i dam sve od sebe da dodatno poboljšamo kvalitet života u Sarajevu“, izjavio je Šteta (SDP).

Iz igre vlasti mogli bi ispasti i Adna Mesihović i Afan Kalamujić iz ZNG-a, u čijoj su nadležnosti Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade, te Ministarstvo finansija.

„Stav ZNG-a je da je spreman nastaviti suradnju sa strankama Trojke u personalnom kapacitetu kao i do sada“, izjavio je Damir Marjanović, zastupnik ZNG-a u Skupštini KS-a.

No, ove informacije za sada niko ne može potvrditi. Ono što je izvjesno jeste da je rekonstrukcija neophodna.

„Smatram da je dobro da izvršimo jednu rekonstrukciju Vlade, ali da to ne bude jedna kozmetička rekonstrukcija, nego suštinska i da se odrede neke nove politike. To neće biti sigurno lak posao i od strane zastupnika koji će sigurno imati svoje neke zahtjeve kod imenovanja novih ministara po svim resorima. Moramo biti pošteni i reći da imamo problem u dosta resora“, kazao je Aljoša Čampara, zastupnik NiP-a u Skupštini KS-a.

Kad se problemi nagomilaju, umjesto traženja rješenja - rekonstrukcija. U Kantonu Sarajevo već oproban sistem. Premijer Nihad Uk je prije nešto više od godinu podnio ostavku na ovu poziciju i time počeo rekonstrukciju Vlade. Ove godine moguć je isti scenarij.

„Zaista je degutantno da pojedini zastupnici Skupštine KS-a najavljuju rekonstrukciju Vlade i smatraju da treba da dođe do rekonstrukcije Vlade jer određeni ministri nisu dobro radili, a da su sami ti zastupnici nama prošle godine nama govorili da su to njihovi najbolji kadrovi. Isto tako imamo ismijavanje jedne Vlade gdje premijer Vlade KS-a će dva puta podnijeti ostavku, a možda bude sam taj premijer i izabran treći put“, kaže Muamer Bandić, zastupnik SBiH-a u Skupštini KS-a.

U začaranom krugu bez izlaza svjedočili smo sjednicama Skupštine koje traju u nedogled, s oskudnim dnevnim redom, prepirkama, jedva vidljivim konstruktivnim idejama pa čak i tučama. Tako je vlast Kantona Sarajevo ispratila staru i dočekala novu godinu, a ako je suditi po početku, nova godina ne obećava ništa novo.

federalna.ba

Vlada KS rekonstrukcija