Salman Rushdie upozorava mlade na zaboravljene vrijednosti slobode govora
(Izvor: Andrés Kudacki/AP)

Salman Rushdie upozorava mlade na zaboravljene vrijednosti slobode govora

Salman Rushdie upozorio je mlade ljude da ne zaborave vrijednost slobode govora diskutujući o "vrlo velikom i negativnom" utjecaju drugog mogućeg Trumpovog predsjedavanja u rijetkom javnom pojavljivanju nakon pokušaja ubistva.

Britansko-američki autor knjiga porijeklom iz Indije, također je govorio o napadu 2022. koji ga je ostavio slijepim na jedno oko. “Imam vrlo staromodan pogled na slobodu govora,” rekao je Rushdie, pojavljujući se putem videa iz svog doma u New Yorku kako bi obilježio predstavljanje svojih novih memoara, Knife: Meditations After an Attempted Murder (Nož: Meditacije nakon pokušaja ubistva). “Odbrana slobode izražavanja počinje u trenutku kada neko kaže nešto što vam se ne sviđa.

“To je vrlo jednostavna stvar, ali se zaboravlja. To je ono što je sadržano u prvom amandmanu... U SAD-u imate osjećaj da postoji mlađa generacija koja pomalo zaboravlja vrijednost toga. Često su, iz razloga za koje bi vjerovali da su čestiti, spremni potisnuti vrste govora s kojima ne suosjećaju. To je sklizak teren. I pazite, jer osoba koja sklizne niz tu padinu mogla bi biti vi.” Rushdie je rekao da je akademska zajednica u Americi “u ozbiljnim problemima... zbog kolosalnih političkih podjela. I svi su toliko ljuti da je vrlo teško naći zajedničko mjesto.”

Bookerom nagrađeni pisac, čije su knjige prevedene na više od 40 jezika, razgovarao je o mogućnosti drugog Trumpovog predsjedavanja s autoricom i kritičarkom Ericom Wagner, ohrabrujući mlade ljude u SAD-u da "ne pogriješe tako što neće ni glasati ”.

Rekao je: “Utjecaj bi bio vrlo velik i negativan. Bio bi gori drugi put, jer bi bio oslobođen i osvetoljubiv. Sve o čemu govori je osveta. A to je loša politička platforma, da želite biti predsjednik kako biste se osvetili svojim neprijateljima.

“U New Yorku su ljudi shvatili poentu Donalda Trumpa mnogo prije nego što se ikada pokušao kandidirati. Svi su znali da je on lakrdijaš i lažov. I nažalost, Amerika je to morala saznati na teži način. Samo se nadam da neće opet pasti na to.”

Rushdie je 12. augusta 2022. trebao održati govor u instituciji Chautauqua u državi New York kada je muškarac izjurio na pozornicu i izbo ga oko 10 puta. “Vidio sam čovjeka u crnom kako trči prema meni niz desnu stranu prostora za sjedenje”, prisjeća se u svojoj novoj knjizi. Pisac je bio u bolnici šest sedmica.

U nedjelju je rekao da šest mjeseci nije mogao razmišljati o pisanju, ali onda mu je palo na pamet da bi bilo "smiješno" pisati o bilo čemu drugom. Opisao je poteškoće pisanja prvog poglavlja, “u kojem moram detaljno opisati tačnu prirodu napada. Bilo je to vrlo teško učiniti.”

Nož je, rekao je pisac, bila “jedina knjiga koju sam ikad napisao uz pomoć terapeuta. To mi je vratilo kontrolu nad pričom. Umjesto da sam čovjek koji leži na pozornici u lokvi krvi, ja sam čovjek koji piše knjigu o čovjeku koji je preživio na pozornici u lokvi krvi. To mi se činilo dobro.” Rushdie je progovorio i o odgodi suđenja njegovom napadaču Hadi Mataru. Kazao je da je Matarovo negiranje krivnje “apsurd” te da će svjedočiti na svakom budućem suđenju. “Ne smeta mi biti s njim u sudnici. Njemu bi to trebalo smetati.”

U knjizi, Matar nije imenovan, ali se spominje kao "A". Rushdie je rekao da je bio inspirisan rečenicom Margaret Thatcher o “želji da uskrati teroristima ono što je ona nazivala kisikom publiciteta. Taj izraz mi je ostao u glavi. Pomislio sam: 'Ovaj tip je imao svojih 27 sekundi slave. A sada bi se trebao vratiti u to da je niko.'

"Koristim ovo početno slovo A jer sam mislio da postoji mnogo stvari koje on jest: assassin, an assailant, an adversary … an ass  (ubica, napadač, protivnik... šupak)."

Međutim, rekao je Rushdie, "najzanimljiviji" dio knjige za pisanje bilo je 30 stranica zamišljenog dijaloga između njega i njegovog napadača.

“Zapravo sam ga želio upoznati i postaviti mu neka pitanja. Zatim sam pročitao o ovom incidentu u kojem je Samuel Beckett bio žrtva napada nožem u Parizu od strane makroa. Otišao je na suđenje čovjeku i na kraju mu rekao: 'Zašto si to učinio?' I jedino što je čovjek rekao bilo je: 'Ne znam, žao mi je.' Pomisio sam da kad bih stvarno upoznao tog tipa, možda bih dobio neku banalnost.”

Stoga je Rushdie odlučio da bi "bilo bolje pokušati zamisliti sebe" u glavi osobe koja je odlučila napasti stranca iako je pročitala "ne više od dvije stranice nečega što sam napisao".

"U mojim mislima postoji odsutnost u njegovoj priči", rekao je. “Ovo je neko ko je imao 24 godine. Morao je znati da će uništiti svoj život kao i moj, a ipak je bio spreman počiniti ubistvo. On je neko bez prethodnog kriminalnog dosjea i nije ni na kakvoj listi za praćenje terorizma. Samo dijete u Fairviewu, New Jersey. Preći s toga na ubistvo je veliki skok.”

federalna.ba/The Guardian

Salman Rushdie