Salkić u Federaciji danas: 9. januar asocira na genocid

Uprkos neustavnosti, zvaničnici Republike Srpske obilježili su dan RS-a. Tim povodom u Federaciji danas ugostili smo Ramiza Salkića, potpredsjednika Republike Srpske. 

Kaže da su ovom slučaju, prije svega, zakazali oni koji su zaduženi da prate provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i oni koji su zaduženi da prate provođenje odluka Ustavnog suda.

"Oni koji krše odluke Ustavnog suda krše Dejtonski sporazum i trebaju imati sakcije međunarodne zajednice, prije svega, OHR-a koji je i zadužen da prati provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Sa druge strane, oni koji krše odluke Ustavnog suda predviđeno je da budu kažnjeni Krivičnim zakonom BiH, a tu proceduru bi trebalo da pokrene Tužilaštvo BiH. Dakle, imamo institucije koje bi trebalo da riješe ovaj problem. Nažalost, one iz nekog razloga ne rade svoj posao".

Salkić je pozvao visokog predstavnika da u skladu sa svojim mandatom i ovlaštenjima reagira i poduzme sankcije protiv organizatora obilježavanja 9. januara kao dana entiteta. Kaže da neće odustati od toga, da će nastaviti ukazivati na razne procese u dijelu BiH koji se nepravdno zove samo po jednom narodu.

"Očekujemo da OHR razumije našu poziciju i da razumije da Bošnjaci prolaze kroz jedno veoma teško stanje na prostoru RS. Izloženi smo različitim oblicima pritisaka, a obilježavanje 9. januara je sigurno jedan od najozbiljnijih".

Navodi da u ovom slučaju država ne reaguje zato što nemamo u potpunosti nezavisne institucije i nemamo pravnu državnu. 

9. januar asocira na genocid

"9. januar je početak rušenja ustavnog poretka Republike Bosne i Hercegovine. Trenutak kada se rodila ideja o stvaranju etnički čistog prostora srpskog naroda u BiH sa ciljem da se pripoji Srbiji. Ono što je uslijedilo poslije 9. januara je zapravo posljedica tog 9. januara. Mi smo te posljedice, svi zajedno u BiH, osjetili od '92. do '95. i i dan-danas ih osjećamo. Kad kažete 9. januar, to vas asocira na progon, silovanja, ubistva, masovne grobnice, teške zločine, granatiranja. Podsjeća vas na genocid. Danas vidite diskriminaciju, aparthejd u obrazovnom sistemu, moderno etničko čišćenje".

Navodi da su i Hrvati u RS-u u istom položaju kao i Bošnjaci.

O povratku Bošnjaka u RS kaže da taj proces nikada neće biti završen, ali ga uslovi onemogućavaju jer nisu riješena sistemska prava.

Nadam se da je direktorica škole u Doboju podnijela ostavku

Salkić je govorio i o direktorici koja je kaznila učenicu jer je slavila Dan državnosti BiH na području Doboja. 

"Nadam se da je podnijela ostavku, ako nije - to treba učinisti što prije. Ona nema više nikakav kredibilitet da predstavlja Bošnjake. Dobila je poziciju zato što su Bošnjaci insistirali. Ovo je vrlo teško i alarmantno stanje koje ostavlja drastične posljedice".

O vrlo žestokim verbalnim sukobima političkih lidera na nivou države i njihovom utjecaju na položaj Bošnjaka u RS-u kaže da smo krivi što govorimo o diskriminaciji: "Očito bi trebali da šutimo, trpimo i nestanemo. Mislim da to ne možemo. Ja ću uvijek govoriti o ugrožavanju statusa i prava svog naroda".

Ističe da međunarodna zajednica traži da se sami dogovore, a to je "van svake pameti".

Kaže i da će visoki predstavnik morati nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida jer civilizirani svijet ne može prihvatiti da u srcu Evrope postoje oni koji negiraju sudski dokazan i presuđen genocid.

federalna.ba

Ramiz Salkić 9. januar Federacija danas
Federacija danas
0 23.09.2024 18:04
Federacija danas
0 20.09.2024 17:50
Federacija danas
0 19.09.2024 18:03
Federacija danas
0 18.09.2024 18:03
Federacija danas
0 17.09.2024 17:48
Federacija danas
0 16.09.2024 17:50