Sajam šljive, voćnih rakija i meda u Ugljeviku

S više od milion sadnica, majevička opština Ugljevik lider je po proizvodnji i izvozu voća prvoklasnog kvalita, u najvećoj mjeri šljive. Ali i proizvodnji domaće rakije. Pred žirijem 220 uzoraka domaće rakije na ovogodišnjoj tradicionalnoj manifestaciju "Sajam šljive, voćnih rakija i meda", na kome je učestvovalo oko 100 izlagača iz naše i zemalja regiona.

Mještani ovog kraja u svojim podrumima čuvaju na hiljade litara rakije. Pretvoreno u novčanu vrijednost - dostiže nivo jednogodišnjeg budžeta ove opštine.

"Ovdje se ljudi ozbiljno bave proizvodnjom voća i već znaju kako da se bore s raznim vremenskim uslovima. Ove je godine bilo voća na Majevici, to što smo mi i naši dobavljači uspjeli da obezbijedimo je veoma visokog kvaliteta. Možemo proizvesti oko 30% naših kapaciteta, to je oko 150 tona, odnosno 15.000 litara rakije. Što se tiče ponude ovdje smo se predstavili sa standardnom sortom rakija: šljive, kruške viljamovke, dunja, travarica", navodi Bojan Džuveleković, predstavnik destilerije Epoha, Lopare.

Tržište prepoznaje kvalitet, no za dobar plasman ključna uloga je brend. A šampioni u proizvodnji na ovogodišnjem su sajmu svakako imali šta ponuditi

“Izložili smo 25 vrsta likera. Osvojili smo osam nagrada. To nije sve, osvojili smo i nagrade u Srbiji, što znači da naša Cibus Udruga jako dobro posluje ne samo u BiH nego i šire", ističe Kristina Lolić, predstavnica Cibus udruge iz Travnika.

“Kod nas su svi voćnjaci pod zalivnim sistemom, tako da je godina izuzetna. Ne odgovara nam kad je kišna. Ono što nas privlači u Ugljeviku je ozbiljan žiri i evo ove godine smo prvi put ulovili veliku zlatnu medalju, što je san svakoga koji se bavi ovim poslom, kaže Zoran Gačić iz Gazdinstva "Gačića magaza", Bogatić.

A san lokalne zajednice je povećati ili bar očuvati broj postojećih proizvođača, zbog čega se svake godine iz lokalnog budžeta izdvajaju značajna podsticajna sredstva

”Značajni smo po tome što ovdje šljiva dospijeva znatno ranije nego na drugim područjima i mislimo da to što nam je priroda dala: geografski prostor, klimatski uslovi, ali i tradicija i vrijedne ruke naših domaćina trebamo što bolje iskoristiti”, poručuje Vasilije Perić, načelnik Opštine Ugljevik.

Ipak, vremenski uslovi uzrokovali su da poljoprivredni proizvođači podmajevičkog kraja ove godine na tržište Rusije i Njemačke izvezu oko 700.000 kg šljive, što je za oko dva puta manje nego ranije. Ovogodišnji sajam imao je i bogatu gastronomsku ponudu, a pred žirijem su se našla 223 uzorka voćnih rakija iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i BiH za ocjenjivanje. Uz vrijendu novčanu nagradu vlasnik najbolje šljivovice ovogodišnjeg sajma na poklon dobija kazan za rakiju od 110 litara.

federalna.ba/Ivana Đurđević-Bajić

Ugljevik Sajam šljive, voćnih rakija i meda
Bijeljina Ugljevik izbori SDS
0 07.10.2024 18:44
Ugljevik Sajam šljive, voćnih rakija i meda
0 28.08.2024 17:10
Ugljevik bez mina
0 14.08.2024 13:55
Ugljevik RiTE Ugljevik Rašid Serdarov Vlada RS
0 30.04.2024 18:30
Via Majevica Sapna Općina Sapna Općina Teočak Teočak Ugljevik Čelić Lopare
0 28.11.2023 19:44