videoprilog Mirze Huskića (Svijet)

SAD bombardovao Siriju, udari odgovor na napade na američke ciljeve

Prije nekoliko dana Sjedinjene Američke Države su izvršile zračne udare na objekte proiranskih milicija u istočnoj Siriji. U saopćenju Pentagona se ističe da je udare naredio predsjednik Joe Biden te da oni predstavljaju proporcionalan odgovor za raketne napade na američke ciljeve u Iraku. Stoga se mnogi pitaju – da li se vratio svjetski policajac?

Zračni napad predstavlja odgovor na raketni napad na američke mete u Iraku i bio je ograničenih razmjera, potvrdio je Pentagon precizirajući da su udari izvedeni na infrastrukturu smještenu na graničnom prijelazu koji je koristila proiranska milicija Kataeb Hezbollah. Također je istaknuto da je udare naredio predsjednik Joe Biden s ciljem zaštite američkih i koalicionih vojnika.

“Mi smo sigurni na kakvu smo metu ciljali, znamo šta smo pogodili. Uvjereni smo da je ta lokacija korištena od šiitskih militanata koji su sproveli te napade. Veoma svjesno smo krenuli ovim pristupom, kao što bi vi i očekivali od nas. Dozvolili smo i ohrabrivali Iračane da to istraže i da razviju svoju obavještajnu mrežu, što je bilo veoma korisno u definisanju ove mete", rekao je Lloyd Austin, ministar odbrane SAD-a.

Pentagon je saopćio da je u napadima uništeno više objekata kod jednog graničnog punkta, koje koristi nekoliko militantnih grupa koje podržava Iran, uključujući Kataib Hezbolah i Kataib Sajid al-Šuhada, a sirijska opoziciona Opservatorija za ljudska prava je saopćila da je najmanje 17 proiranskih boraca ubijeno te uništeno tri kamiona municije i naoružanja u američkim napadima na sjeveroistoku Sirije, nedaleko od granice sa Irakom. Posljednjih dana su proiranske milicije izvele više napada kao što su raketiranje blizu američke ambasade u Bagdadu, ali i napad na iračku zračnu bazu Balad. Američki napad uslijedio je nakon što je u napadu na američku bazu u iračkom Erbilu ubijena jedna osoba, a devet ranjeno. Pentagon tvrdi da je američki vojni odgovor bio „proporcionalan“, te da je izvršen uz konsultacije sa koalicionim partnerima. Sirija je, naravno osudila napade smatrajući ih povredom njezinog suvereniteta, a povratak Amerike u UN-ovo Vijeće za ljudska prava je Damask iskoristio da optuži Vašington za dvostruke standarde svojom podrškom pojedinim grupama koje se bore protiv zvanične vlade Sirije.

“Nakon 15 godina od uspostavljanja ovog Vijeća, sa žaljenjem uviđamo da zapadne zemlje i dalje koriste ovu platformu i njene mehanizme da nametnu pristup koji se zasniva na dvojnim standardima i selektivnosti u odnosu prema ljudskim pravima, a to je da optužuju zemlje koje nisu u harmoniji sa njihovim političkim stavovima i etiketiraju ih kao one koje krše ljudska prava i koriste to kao predtekst za miješanje u njihovu unutrašnju politiku", kaže Faisal Mekdad, ministar vanjskih poslova Sirije.

Upada „u oči“ da vlada u Bagdadu nije izričito tražila bilo kakvu vrstu intervencije, a obrazloženje Pentagona kako su ovo bili ograničeni napadi kako bi se potencijalno smanjio rizik od eskalacije zvuče pomalo „orwelovski“ pa, ako hoćete i „makijavelistički“ – sa malo rata, osigurati mir. No, pravo je pitanje kakav mir u Iraku? Pod pretpostavkom da će situacija u Iraku do daljnjeg biti trusna, i u osvit obnove razgovora o iranskom nuklearnom programu, ne postoji jednostavno objašnjenje zašto je Bajden naredio pomenuto bombardovanje, osim da se potvrdi američka dominacija na istoku Sirije sa više puta ponovljenom porukom - Amerika se vratila!

federalna.ba

Sirija SAD