videoprilog Omera Hasanovića (Mreža)

Sabiranjem do oduzimanja

Zoran Tegeltija je najbolji kandidat za direktora UIOBiH, ocjena je to Zorana Tegeltije koji je i predsjednik UO i konkursne komisije za izbor direktora. Kada sam sebe biraš, onda daš ocjenu 10, a ostali članovi komisije ti daju još PLUS i ostali kandidati eliminisani. Plus što si Dodikov, plus što mu je Đakula utabao put namještanja tendera, plus što zbog fotelje mora kupiti zgradu kuma Radišića, plus jer je nezakonito osigurao dio sredstava za tu kupovinu, plus što ima iskustva sa pravosuđem, plus što ostali kandidati prijete krivičnim prijavama zbog konkursne procedure. Plus što je Dodik sve sabrao kako bi od države ODUZEO.

Ovako su svoj juriš na poziciju direktora Uprave za indirektno oporezivanje BIH najavljivali Zoran Tegeltija i SNSD koji ga želi sa pozicije državnog ministra finansija instalirati u direktorsku fotelju najznačajnije finansijske institucije u našoj zemlji.

"Savjet ministara donio odluku da se raspiše konkurs za izbor direktora UIO. Javnost treba da zna da je mandat sadašnjem direktoru istekao u junu 2020. godine. Prema tome stvorene su sve pretpostavke da se provede procedura i da se nakon 20 godina na čelu UIO nađe Srbin iz RS-a", kazao je Tegeltija.

"Mi smo u nekim ranijim razgovorima razgovarali o tome da Tegeltija bude direktor, ali to mora da se prođe procedura zakonom koja je predviđena. To će se svakako desiti ako je u skladu sa zakonom sve organizovano", navodi Dodik.

Formalna konkursna procedura je okončana. Zoranu Tegeltiji je Komisija za izbor i imenovanje direktora UIO koju čine članovi Upravnog odbora čiji je on predsjednik dodijelila maksimalan broj bodova. On se samo formalno povukao iz nadležne komisije. Na čelu Komisije bila je Jelka Milićević, bivša federalna ministrica finansija koja je bliska Draganu Čoviću.

"Čitav taj proces koji je vođen, vođen je zapravo po principu čvrstog savežništva SNSD-a i HDZ-a uz blagonaklonost i davanje svake dozvole od strane Trojke odnosno njihovih koalicionih partnera koji su na taj način i saučesnici u ovome procesu. I na kraju krajeva kompletna ta procedura i pojedine njene faze je zloupotrebljena kako bi se dala prednost preferiranom kandidatu, a to je u ovom slučaju očigledno Tegeltija", istakao je Zlatan Begić, poslanik DF-a u Predstavničkom domu PS BiH.

"Pa nije ovo konkurs. To je jednostavno naredba sklepana u glavi Milorada Dodika. Dakle, to nije konkurs, počev od samog načina raspisivanja konkursa, počev od načina određivanja komisije, počev od toga koje učestvovao na konkursu, oni su sabrani u Upravi i rečeno idite pomognite Tegeltiji da on postane direktor. Onda čista desetka ocjena Tegeltiji, to je van pameti", naglašava Mehmedalija Osmić, bivši šef Odsjeka za provedbu propisa u Regionalnom centru UIO BiH u Tuzli.

"I HDZ-u je očigledno u interesu da dođe SNSD tu jer neće razotkriti sve one afere koje su obilježile niti ih privesti kraju. Kažem sve su to netransparentne procedure, a druga stvar ta Trojka, Šestorka, petorka ne znam koliko ih je su pristali na to. Jer svaki put dobiju ultimatum. Ili ćete ovo pristati ili ćemo raskinuti koaliciju i onda se pristaje na sve", navodi ekonomski analitičar Svetlana Cenić.

A predstavnici Trojke već priznaju da će pozicija direktora Uprave za indirektno oporezivanje pripasti SNSD-u te da bi njihovi kadrovi mogli biti imenovani na samo neke manje značajne rukovodeće funkcije u Upravi.

"Posljedica nekog dogovora između SNSD-a i HDZ-a pojavljuje se kao broj jedan. Dobio sam informaciju. Nisam vidio te materijale, gospodin Tegeltija. Nismo još tu tačku razmatrali na sjednici Vijeća ministara. Tako da ne mogu unaprijed reći nikakav naš stav. U sklopu našeg dogovora mi naravno nećemo varati nikoga", kazao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.

"To je stvar koja mora biti stvar kompromisa između partnera u vlasti. I naravno, ono što je za nas važno, dakle ako to ne bude čelna pozicija da onda te pozicije u Upravi i pozicije izvršnih direktora trebaju pripasti političkim partijama iz FBIH, gdje u ovom trenutku Trojka participira. I imenovanje prvog čovjeka će biti uslovljeno i onim drugim pozicijama", istakao je premijer FBiH Nermin Nikšić.

O SNSD-ovom uslovljanju nakon postizanja koalicionog dogovora o raspodjeli funkcija na državnom nivou govorio je upravo Tegeltija.

"Svako nepoštovanje dogovora vodi nas u blokade. Kad smo postizali dogovore niko nikoga nije ničim uslovljavao, pa ni raspodjelom pozicija. Tako da smatram da bi bilo fer i korektno da onaj dogovor koji smo napravili da bude ispoštovan."

Nevjerovatno je da je pozicija direktora najznačjnije finansijske institucije u našoj državi postala plijen stranaka na vlasti, a da se formalnim konkursnim procedurama samo stvara privid transparentnosti.

"Licitiranjem imenom i prezimenom nekog da će biti direktor, a već je zakonom propisana sama procedura kako i na koji način se to vrši. Onda zaista dovodite u sumnju sutra kompletnu proceduru i sutra ako se desi da se izabere takva osoba kroz jednu nezakonitu proceduru upitno je da li će se i zakonito ponašati u svom tom daljem radu. Kakva je to poruka javnosti? Da li će sutra imati povjerenja u takve osobe i takve institucije? Ako se na takav način biraju visokorangirani službenici koji će rukovoditi tako jednom važnom i značajnom institucijom", kazao je Dževad Nekić, kandidat za direktora UIO BiH.

"Jasno je da su kod nas sve institucije stranački plijen, da se dijele u koalicijama nakon formiranja vlasti. Samim tim su sve konkursne procedure obesmišljene čak i od onih najnižih pozicija", navodi Damjan Ožegović, viši istraživač u Transparency International BiH.

"Danas u BiH ja stvarno ne vidim nijednu funkciju, ja ne vidim nijednu javnu nabavku koja može da se izvrši bez nekakvog okolnog uticaja. Tako isto i na konkurs. Pa odavno su ljudi u BiH izgubili volju da se bilo koji konkurs pa i onaj mnogo mnogo niži može vršiti bez političkog ili nekog drugog uticaja", ističe Mira Pekić, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PSBiH.

"Daje se jasna poruka javnosti da se isključivo i samo oni koje podržava vladajuća politika i vladajuće stranka da oni mogu biti imenovani u određene institucije", smatra Emir Mešić, zaštićeni prijavitelj korupcije.

"Pozicije dodjeljuju po partijskoj liniji, a ne po najboljem ili izboru kandidata ili vrhunskih stručnjaka koji nam toliko trebaju", upozorava Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Zoran Tegeltija bi mogao postati novi direktor Uprave za indirektno oporezivanje bez obzira na mogući sukob interesa. Na čelu je Upravnog odbora koji nadzire i provodi posredstvom nadležne komisije, koju čine svi ostali članovi Upravnog odbora, konkursnu proceduru za izbor novog direktora, a sa pozicije ministra finansija može da utiče na sve procese koji se tiču Uprave za indirektno oporezivanje. Komisija je dostavila kompletnu dokumentaciju o konkursu za izbor direktora Vijeću ministara čiji je Tegeltija član.

"Ne klasičan sukob interesa, nego sukob interesa koji direktno kao prst u oko da nekom gurate.T oliki je sukob interesa. I ja se nadam da će neko tužbu da pokrene, ako se to zaista desi. Jel to je van svake pameti. Ili neka donesu zakon, ali nema retroaktivne primjene, da više ad akta stavljaju sve zakone, sve živo, da komisije ukinemo, konkurse ukinemo, pa onda znamo ko odlučuje i da to konačno objelodane", dodaje Cenić.

"Ta konkursna procedura je provedena samo formalno. Da kažemo narodskim jezikom, konkurs je naštiman da bi kandidat Tegeltija bio izabran na tu poziciju. Jer, ja ne znam šta je sukob interesa ako ovo nije. Čitava ta procedura ispada smiješna ,na taj način su zapravo povrijeđene odredbe i drugih zakona uključujući i krivični zakon. Pa se s tim u vezi postavlja i pitanje šta tužilaštvo u ovoj zemlji radi", kaže Begić.

"Zaista je paradoksalno da lice koje je ujedno ministar, koje je u Upravnom odboru, samim tim na čelu komisije za izbor da potpisuje odluku kojom se raspisuje konkurs i da na kraju bira sam sebe", ističe Ožegović.

"Sam kolegij Vijeća ministara utvrđuje dnevni red. Dakle, sad bi trebalo staviti na dnevni red to imenovanje u kojem je također ministar finansija koji je kandidat za tu poziciju će zapravo utvrditi dnevni red gdje će to staviti. Pa će vjerovatno kasnije kada se bude glasalo onda se izuzeti iz glasanja kao član Vijeća ministara, što je stvarno jedan triler, da tako kažem", navodi Nekić.

O mogućem sukobu interesa Tegeltije, Željka Cvijanović je odbila da govori, a Elmedin Konaković smatra da Tegeltiji nije zabranjeno da se kandiduje.

"Da budem iskren ne znam. Mislim da nije. Da zakon ne zabranjuje da se minstar finansija kandiduje. Kršenje propisa nećemo dozvoljavati. Meni je logičnije pitanje zašto ide u upravu kada je već ministar finansija. Dakle, po mom mišljenju je važnija pozicija ministra finansija u Vijeću ministra. On po mom mišljenju ide na lošiju poziciju. Zašto, možda Tegeltija to zna."

Zoran Tegeltija bi mogao postati direktor Uprave za indirektno oporezivanje bez obzira što je pravosnažno osuđivan uslovno na pet mjeseci zatvora zbog nesavjesnog rada u službi.

"Kakva je to borba protiv korupcije, prvo nek to neko objasni. Znači ovdje na čelo takve jedne institucije dolazi osoba koja je pravosnažno osuđivana i to nije jedni slučaj. Mi u Vijeću ministara sadašnjem imamo osobe koje su pravosnažno osuđivane. Imamo na čelu ključih sigurnosno-bezbjedonosnih struktura lica koja u skladu sa zakonom ne mogu proći sigurnosne provjere za pristup vrlo tajnim podacima", naglašava Begić.

Paralelno sa izborom Zorana Tegeltije na funkciju direktora Uprave za indirektno oporezivanje se odvija i povećanje budžeta ove finansijske institucije za kupovinu nove zgrade u kojoj bi bio smješten središnji ured i regionalni centar u Banja Luci. SNSD godinama vrši pritisak na Upravu za indirektno oprezivanje da kupi zgradu Grand Trade koja je u vlasništvu Mila Radišića, kuma Milorada Dodika. Nova vlast na državnom nivou povećala je budžet UIO za 31,5 miliona maraka, pa je tako oko 70 miliona već osigurano za kupovinu nove zgrade. Već se spekuliše da taj posao čeka upravo Tegeltiju.

"Ako se kupi ta zgrada to je krivično djelo. Tužilaštvo mora da reaguje. Evo ja ću svjedočiti prvi. Evo nudim tužilaštvu BiH da svjedočim. Rado ću pomoći tužiocima, pomoći ću svojoj državi i pomoću građanima naše države. Od 2007. ja govorim o kriminalu", dodaje Osmić.

"I način izbora rukovodstva UIO koji imamo evo prilike vidjeti i sve to što se planira sa te pozicije u smislu pitanja koje ste postavili vezano za kupovinu zgrade je zapravo teška korupcija", upozorava Begić.

"Toliki pritisak i takvo štimanje bez uopšte jedne sekunde transparentnog jer sve ukazuje da će biti i te nabavke i kupovina zgrade netransparentno. Sama procedura po kojoj dolazi direktor UIO", smatra Cenić.

Zbog netransparentne konkursne procedure, Nekić je najavio krivične prijave protiv odgovornih koji očigledno postupaju po diktatu politike, a ne struke.

"I sam Zakon o ministarskim imenovanjima koji je komisija trebala da primjenjuje i koji govori o principima zakonitosti, kvalitete, nezavisnost, otvorenost, transparentnost, zastupljenost prilikom zapošljavanja, dakle, ti principi već na neki način nisu ispoštovani. Jer mnogi će imati taj komentar da je to sve namješteno kao što mnogi sumnjaju za mnoge konkurse i poslove u javnoj upravi da su samo proforme raspisani. A zapravo da se već unaprijed zna ko će biti."

UIO BIH su dosada potresale brojne korupcijske afere. Sumnjalo se da je BiH oštećena za nekoliko stotina miliona maraka.

"Kada je bila Pandora, da su nestale, pokradene, dvije milijarde. Pa gdje su te milijarde. Da li su završavale pored džepova naših lopova ovdje u BiH, da li su završavale malo i kod stranaca koji su kao došli da nam pomognu. Ja ne tvrdim ništa, ali sumnjam", navodi Osmić.

"Pravile fiktivne firme i fiktivan izvoz struje, pa se onda ode u UIO i uzme se povrat PDV-a zbog izvoza. Ta struja nikad nije došla do Švajcarske, a povrat je uzet. I procena je da se po tom osnovu godišnje gubilo oko sto miliona prihoda. E zamislite šta se sve još dešava", navodi Cenić.

Na ispitu je je ponovo vlast u BiH, ali i međunarodna zajednica koja ne bi smjela dozvoliti da najznačajnija finansijska institucija za ekonomiju naše države stagnira i sve više tone u sivilu korupcije i netranasparentnosti.

federalna.ba

UIO BiH direktor Zoran Tegeltija Mreža
Elmedin Konaković Zoran Tegeltija Dragan Čović Zlatan Begić Srđan Amidžić
0 11.12.2024 21:30
Mreža
0 10.12.2024 22:06
Srbija Novi Sad željeznička stanica nadstrešnica Mreža studenti
0 10.12.2024 21:40
Goražde Trojka SDA koalicija Mreža
0 10.12.2024 21:12
Mreža Južna plinska interkonekcija južna interkonekcija
0 10.12.2024 21:05