Ruska invazija na Ukrajinu ne prestaje

Ruska invazija na Ukrajinu ne prestaje. Ruske snage raspoređuju se na istoku zemlje, kako bi osvojile cijelu regiju Donbas. Ukrajinska vojska poručuje da je spremna za veliku i vjerovatno odlučujuću bitku. Iz razorenog i opkoljenog Mariupolja stižu protivrječne informacije. Dok ruska vojska tvrdi da je zauzela područje luke, ukrajinska strana poručuje da se borbe nastavljaju. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izvještava o desetinama hiljada ubijenih civila, a državno tužilaštvo istražuje hiljade ratnih zločina. Situacija na istoku Ukrajine sve je teža od kada se težište rata premjestilo iz kijevske regije u Donbas. Ukrajinska vojska izvijestila je čak i o upotrebi hemijskog oružja, a navode istražuje Velika Britanija. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u svom obraćanju javnosti ustvrdio je da su u Mariupolju desetine mrtvih civila i ponovio da se Rusija mora silom zaustaviti:

Mariupolj je uništen. Stradale su desetine hiljada ljudi. Ali uprkos tome, Rusi ne zaustavljaju ofanzivne operacije. Žele učiniti Mariupolj primjerom uništenog grada. Nema i ne može biti nade da će Rusija sama zaustaviti rat i nema nade da će razum prevladati i da će ruske vlasti jednostavno odbiti da nastave ovaj rat. Rusiju se na to može samo prisiliti.

Okruženi ukrajinski marinci koji brane Mariupolj sačinili su video kojim su javnosti uputili snažnu poruku:

Mi smo 36. brigada marinaca koja je držala i drži liniju obrane u Mariupolju. No, stvarnost je takva da je grad okružen i da nam nije dostavljena municija. Cijela Ukrajina mora zapamtiti ovaj otpor i borbu do pobjede. Ukrajino, Evropo, svijete, posvećeni smo Ukrajini do kraja. Branili smo svaki dio ovog grada najbolje što smo mogli.

Austrijski kancelar Karl Nehamer posjetio je Kijev, a potom i Moskvu. Nakon razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom istakao je da to nije bio nimalo prijateljski razgovor i da se vraća bez imalo nade:

Ne vraćam se sa optimističnim utiscima sa sastanka sa predsjednikom Putinom. Ofanziva je očigledno uveliko pripremljena i sada je jasno da se treba posvetiti osiguranju stabilnog pristupa Međunarodnom crvenom krstu. Veoma je važno održati lični kontakt i suočiti predsjednika sa realnim ratnim činjenicama, onakvim kakve one trenutno zaista jesu i kako ih vidi Evropska unija. Sa ovom metodom treba nastaviti, kako se ne bi stvorio vakuum u sagledavanju posljedica ruske invazije.

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov potvrdio je ova predviđanja u intervjuu za državnu televiziju Rusija 24, rekavši da se stav Rusije promijenio i da više neće biti prekida vatre zbog pregovora. On je istakao da napad na Ukrajinu ima za cilj prekinuti put ka potpunoj dominaciji Sjedinjenih Američkih Država i drugih zapadnih zemalja, koja se, kako je rekao, gradi uz gruba kršenja međunarodnog prava.

Putin je danas doputovao u rusku oblast Amur, na krajnjem istoku zemlje, na razgovore sa bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom. Fokus razgovora, navodno je, na Ukrajini i rusko-bjeloruskoj integraciji.

U međuvremenu, Ukrajina je pokrenula istragu o ratnim zločinima koje je Ruska Federacija počinila u Ukrajini. Glavna tužiteljica Irina Venediktova kazala je da se istražuje preko pet hiljada zločina:

Ono što vidimo na terenu u svim regijama Ukrajine su ratni zločini, zločini protiv čovječnosti i učinićemo sve kako bismo te istrage proveli. Započeli smo istrage o 5.600 slučajeva ratnih zločina. U okviru glavnog predmeta imamo 500 osumnjičenih. Riječ je o predmetu koji se tiče agresije Ruske Federacije na Ukrajinu.

Direktor Programa za vanredne situacije UNICEF-a Manuel Fontaine upozorio je na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a u Njujorku da je, otkako je počela ruska invazija, skoro dvije trećine ukrajinske djece napustilo svoje domove te da polovini djece koja su ostala u zemlji prijeti glad.