Rusija traži od ICJ da odbaci 'beznadežno pogrešno' ročište
(Izvor: Piroschka van de Wouw/Reuters)

Rusija traži od ICJ da odbaci 'beznadežno pogrešno' ročište

Rusija je u ponedjeljak pozvala najviši sud UN-a u Den Haagu da odbaci, kako je navela, "beznadežno pogrešno" ročište kojim se osporava argument Moskve da je njena invazija na Ukrajinu izvršena kako bi spriječila genocid. Ruski zahtjev upućen je na početku ročišta koja se bave jurisdikcijom Međunarodnog suda pravde (ICJ), poznatog i kao Svjetski sud.

Moskva tvrdi da Ukrajina koristi taj slučaj kao zaobilazni način da dobije presudu o ukupnoj zakonitosti ruske vojne akcije. Stručnjaci kažu da presuda u korist Kijeva ne bi zaustavila rat, ali bi mogla uticati na buduće isplate reparacija.

Ukrajina je pokrenula slučaj nekoliko dana nakon ruske invazije 24. februara prošle godine. Kijev tvrdi da Rusija zloupotrebljava međunarodno pravo tvrdeći da je invazija bila opravdana da spriječi navodni genocid u istočnoj Ukrajini.

Ukrajina kaže da nije postojao rizik od genocida na istoku zemlje, gdje se bori protiv snaga koje podržava Rusija od 2014. godine, te da sporazum o genocidu ni u kom slučaju ne dozvoljava invaziju da zaustavi navodni genocid.

Ruski zvaničnici i dalje optužuju Ukrajinu da je počinila genocid. Rusija je u ponedjeljak ponovila navode da "rusofobični i neonacistički režim u Kijevu" koristi Konvenciju Ujedinjenih naroda o genocidu iz 1948. godine, u kojoj su obje zemlje strane, kao izgovor da "odvuče" slučaj pred sudom.

Saslušanja, koja će trajati do 27. septembra, neće se baviti suštinom slučaja, nego su fokusirana na pravne argumente o nadležnosti. Konvencija definiše genocid kao zločine počinjene "s namjerom da se uništi, u cijelosti ili djelimično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska grupa, kao takva".

- Ukrajina insistira da se genocid nije desiio. Samo to bi trebalo biti dovoljno da se slučaj odbaci. Jer prema sudskoj praksi, ako nije bilo genocida, ne može biti kršenja Konvencije o genocidu - izjavio je u uvodnoj riječi ruski agent na sudu Genadij Kuzmin.

Kuzmin je zaključio da je "pravna pozicija Ukrajine beznadežno manjkava i u suprotnostije s dugogodišnjom jurisdikcijom ovog suda" i pozvao sudije da odbace slučaj.

Ukrajina je već otklonila jednu prepreku jer je sud odlučio u njenu korist u preliminarnoj odluci u slučaju u martu prošle godine. Na osnovu toga, sud je naložio Rusiji da odmah prekine vojne akcije u Ukrajini.

Rusija je do sada ignorisala naredbe ICJ da zaustavi svoje vojne akcije i sud nema načina da izvrši svoje odluke, ali stručnjaci kažu da bi to moglo imati implikacije na isplatu odštete nakon rata.

Sud će također saslušati 32 druge države, koje sve podržavaju argument Ukrajine da je sud nadležan da pokrene slučaj, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Ukrajina Rusija sud Haag