RUSAG BOSANSKI- prva epizoda
Historija srednjovjekovne Bosne je intrigantna i nedovoljno istražena, a u moderno doba, često se koristila i koristi kao tlo za razne ideološke sporove.
Novi serijal, još jedan u nizu, je pokušaj da tu našu historiju, bogatu i zanimljivu, oživimo i učinimo dostupnu širokom slušateljstvu.
U javnosti se često srednji vijek doživljava kao mračno doba puno predrasuda, praznovjerja i strašnih bolesti, no historijski fakti to opovrgavaju. Rusag bosanski ili Kraljevstvo bosansko je nastalo upravo u srednjem vijeku i to je razdoblje za Bosnu bilo period političkog i ekonomskog napretka, društvenog procvata i kulturnog poleta.
Vladari Bosne i vrh bosanskog društva su održavali intezivne veze sa kraljevstvima, kneževinama i gradovima na Apeninskom poluotoku, u Ugarskoj, Njemačkoj, Češkoj, Poljskoj i drugim dalekim krajevima. Tamo su redovno odlazila poslanstva bosanskih kraljeva i velikaša u povjerljive diplomatske misije. Ono što je Bosna mogla ponuditi od svoga blaga drugima, putovalo je po cijeloj Evropi toga vremena, a bosanske princeze su udavane na evropske dvorove. Bosna je tada, po svemu, bila sastavni dio razgranate i šarolike srednjovjekovne civilizacije za kojom nije zaostajala.
U savremenim izvorima od posljednje decenije 14. stoljeća, za bosansko Kraljevstvo se sve česće počinje upotrebljavati izraz Rusag. Bosanski kraljevi navode da su se prije donošenja odluka savjetovali sa velmozama Rusaga bosanskoga, pojedini velikaši se i sami u svojim poveljama nazivaju gospodom rusaskom, a neki od njih nose i ugledno zvanje velikog vojvode Rusaga bosanskoga.
Prva epizoda u znaku je glavnih institucija, obilježja, simbola vlasti, političke moći i suvereniteta Rusaga bosanskog. Sve bitne detalje ima Amar Karapus, viši kustos Historijskog muzeja BiH. Urednica i autorica serijala Sanda Novosel