videoprilog Danke Cvijić (Federacija danas)

Rukotvorine kao psiho-terapija u banjalučkoj 'Dugi'

Humanitarno udruženje žena „Duga“ iz Banjaluke radi u cilju jačanju uloge žene i porodice u društvu, te stremi stvaranju boljih i humanijih uslova života u cilju smanjenja siromaštva, očuvanju mentalnog zdravlja i čuvanja tradicionalnih vrijednosti.

I pored pandemije, članice ovog udruženja uspjele su da organizuju svoje aktivnosti, a kroz humanitarni rad pomogle su mnogima. Kažu, izrada ovih predmeta, kroz druženje, podstiče i dobro raspoloženje.

Njihovi radovi poznati su širom svijeta. Evropu su, kažu, već prevazišle, a njihovi unikatni radovi stigli su čak i do Novog Zelanda. Udruženje žena „Duga“ najbolji je pokazatelj kako se i pored svih poteškoća koje je donijela pandemija virusa korona može opstati, uz veliki trud i zalaganje. Njihov glavni cilj je humanitarnog karaktera, a do sada su pomogle mnogima. Humanitarne akcije organizuju i tokom pandemije. 

- Sredstva su prikupljena prodajom ručnih radova koje su žene uradile. Imali smo radionicu pletenja, veza, tkanja i radionicu dekupaža i svi ti proizvodi su stavljeni na prodaju u našoj galeriji. Sredstva prikupljena tom prodajom uplaćena su na račun Roditeljske kuće – ističe Vera Stefanović, koordinatorica aktivnosti HUŽ Duga.

Da ručni rad još nije izumro, pokazale su one, koje oživljavaju stare predmete i pretvaraju ih u jedinstvene suvenire. Najpoznatije su po Zmijanskom vezu, tu je i ručno izrađivani nakit, vez u ramu, pletene i tkane rukotvorine. Trud i zalaganje u izrade jednog od ovih predmeta djeluju kao dobra psihoterapija.

- Taj vez, odnosno tkanje ili bilo koja druga tehnika rada je izuzetno zahtjevna i zahtijeva aktivnost mozga i jako je to dobro za produžavanje kvalitetnog životnog vijeka, a djeluje umirujuće – objašnjava Mirjana Palija, članica HUŽ Duga.

Osim toga što je svaki urađeni komad poseban i ima lični pečat, predstavlja i lično zadovoljstvo uspiješno urađenog posla. A u doba koronavirusa takva aktivnost pomaže u održavanju dobrog raspoloženja i pozitivnih misli. 

- Nađe se negdje stari komad haljine, pa se skine šema i mi to uradimo, pa nađemo komad starog platna i uradimo da je što bliže originalu. To je veliko zadovoljstvo – priča Mirjana Palija, članica HUŽ Duga.

U vrijeme pandemije, kada smo svi zaokupljeni epidemiološkom situacijom i svakodnevnim lošim vijestima, žene iz ovog udruženja svojim radom unijele su malo svjetla i vedrine u živote mnogih. Korona ih nije spriječila da organizuju radionice i kurseve. Projekat „Radost života 65+“ uspješno je realizovan u vrijeme pandemije, a prije nekoliko dana pokrenut je i novi kurs. 

- U toku je kurs krojenja i šivanja za početnice. Idemo dva puta, dvije grupe, jedna utorkom, druga srijedom. Četvrtkom je napredni kurs za djevojke koje su prošle godine završile naš početni kurs – kaže Vera Stefanović.

Besplatne kurseve organizuju za nezaposlene, studente, penzionere i đake, da bi slobodno vrijeme iskoristili na kreativan način, da nauče nešto novo, ali i da ova umijeća sačuvaju od zaborava. Rukotvorine nastale u kreativnoj radionici „Duga“ uvrštene su u UNESCO knjigu - Tradicionalna umjetnost i zanati u BiH.

federalna.ba

Humanitarno udruženje žena „Duga“ Banja Luka Banjaluka
Milorad Dodik Banja Luka Banjaluka Nermin Nikšić Dragan Čović vladajuća koalicija
0 14.11.2024 18:11
Banjaluka Banja Luka potres zemljotres krivi sat
0 28.10.2024 18:17
Draško Stanivuković Banja Luka
0 28.10.2024 17:46