Rukopisno blago GHB dio izložbe u najvećem antropološkom muzeju u Austriji
(Izvor: Fena/Agencija MINA)

Rukopisno blago GHB dio izložbe u najvećem antropološkom muzeju u Austriji

U Weltmuseum Wien u Beču, u okviru Projekta 'The European Qur'an', postavljena je izložba na kojoj se među eksponatima našla i reprodukcija stranica Mushafa prepisanih rukom Amine, kćerke Čelebijine, u sarajevskoj mahali Žabljak, 1674. godine, koja je dio rukopisne zbirke Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu, upisane na UNESCO listu 'Memories of the World', saopćila je ta biblioteka.

The European Qur'an je šestogodišnji istraživački projekt (2019.-2025.), koji proučava načine na koje je Kur'an bio prisutan u evropskoj intelektualnoj, religijskoj i kulturnoj historiji tokom srednjeg i početka novog stoljeća.

Cilj projekta je istražiti kako je u navedenom periodu Kur'an bio prevođen, interpretiran, korišten i predstavljan od evropskih muslimana, kršćana, Židova, ateista i slobodnih mislilaca. Finansira ga Evropska unija, a realizira grupa prestižnih evropskih akademskih institucija.

Doprinos tom projektu dao je i akademik Enes Karić u radu 'The Qur'an in the Manuscript Tradition of Bosnia and Herzegovina', objavljenom u okviru petog sveska edicije 'The European Qur'an' koji nosi naslov 'European Muslims and the Qur'an' (publikacija je dostupna korisnicima u čitaonicama Gazi Husrev-begove biblioteke).

Navedenim radom obuhvaćen je i rukopis R-6938, Mushaf Amine, kćeri Mustafe Čelebije, obrađen u 11. svesku Kataloga arapskih, turskih, perzijskih i bosanskih rukopisa, specifičan po tome što je jedan od rijetkih Mushafa prepisanih ženskom rukom.

U kataloškoj bilješci navedeno je da ga je prepisala Amina, kći Mustafe Čelebije, iz mahale Žabljak u Sarajevu, mjeseca redžeba 1178./1764. godine te da ga je Biblioteci darovao Smajlović Hasan iz Buzića, Visoko.

Amina kao prepisivač očito je poznavala bolje prijepise Kurʼana, jer njezin rukopis formalno zadovoljava glavne karakteristike osmanskog Mushafa, posjeduje ser-levhu, hatime sahifu, tekst se nalazi unutar okvira i ne izlazi izvan njega.

Weltmuseum Wien, poznat i kao Svjetski muzej u Beču, najveći je antropološki muzej u Austriji i jedan od najvažnijih etnografskih muzeja na svijetu. Osnovan je 1876. godine, i smješten u carskoj palači Hofburg. Muzej sadrži više od 400.000 etnografskih i arheoloških predmeta iz čitavog svijeta te ima 14 različitih galerija u kojima se organiziraju prestižne izložbe.

Izložba 'The European Qur'an' dio je istoimenog istraživačkog projekta i kroz originalne historijske artefakte, savremena umjetnička djela i instalacije prikazuje različite načine na koje je Kur'an bio doživljavan, čitan, prevođen i tumačen u Evropi i tako nudi jedinstvenu priliku da se vidi kako je Kur'an utjecao na evropsku misao i kulturu kroz stoljeća.

- Činjenica da je među brojnim vrijednim artefaktima na ovoj izuzetnoj izložbi svoje mjesto našla i replika jednog od rukopisa iz fondova Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu, još jednom je potvrdila da se u našoj najstarijoj ustanovi kulture čuva svjetsko naslijeđe, s pravom upisano na UNESCO listu svjetske baštine - saopćeno je iz Biblioteke.

Izložba se može pogledati u Weltmuseum Wien, Hofburška carska palača, Heldenplatz 1, svakim danom osim ponedjeljka od 10 do 18 sati, sve do augusta 2025. godine, navodi MINA.

federalna.ba/Fena

izložba -rukopisi