videoprilog Hasana Gabele (Dnevnik 2)

RS pred Ustavnim sudom BiH zbog koncesija

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, njih 24, podnijeli su zahtjev Ustavnom sudu BiH za rješavanje spora sa Republikom Srpskom. Riječ je o namjeri da se preispita ustavnost dodjele koncesija za izgradnju hidroelektrana na području opštine Foča, koje je RS dodijelila Elektroprivredi Srbije. S obzirom na to da je riječ o državnoj imovini, namjera poslanika koji su uputili zahtjev jeste da zaštiti imovinu BiH, koju manji bh. entitet već duže vrijeme uzurpira. Podsjećamo, prije potpisivanja ugovora o dodjeli koncesiji, FTV je prva objavila namjere RS-a da imovinu države BiH stavi na raspolaganje susjednoj Srbiji.

Premijerka Srbije Ana Brnabić u novembru je najavila da će se u 2021. godini vidjeti kako to izgleda kad RS i Srbija rade zajedno.

A izgleda tako da to zajedništvo uglavnom ide na štetu države BiH. Posebno kada je imovina u pitanju. Vidjeli smo to 13.novembra na potpisivanju ugovora o dodjeli koncesije Elektroprivredi Srbije za izgradnju hidroelektrana na Drini. Klasičan primjer kršenja Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom.

"Taj Zakon jasno upućuje da su radnje prenošenja vlasništva od nevlasnika prema nekome trećem - pravno ništavne", objašnjava Muharem Cero, stručnjak za državnu imovinu BiH.

Znaju to u RS-u i Srbiji. Očigledno, cilj je izvući korist od hidropotencijala BiH, ali i javno pokazati stav kako država BiH nema svoju imovinu, a samim tim nema ni države. Nažalost, u tome učestvuju i oni koji po Ustavu imaju obavezu braniti interese države BiH.

Državni poslanik Adil Osmanović ističe kako i predsjedavjući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija i član Predjedništva BiH Milorad Dodik šute: "Ja mislim da su oni dali mig da se ovako radi".

"Očigledno da se želi pokazati kako je ovo zemlja bezvlašća, da se može raditi kako ko hoće i zato smo se mi odlučili na ovaj legalistički akt, da Sud o tome odluči", kaže Saša Magazinović, SDP-ov državni poslanik.

A Ustavni sud bi trebao odlučiti po zahtjevu 24 poslanika iz državnog parlamenta zahtjev za rješavanjem spora sa RS-om u vezi sa dodjelom koncesije Elektroprivredi Srbije za izgradnju hidroelektrana na Drini. Pozivajući se na ranije presude Ustavnog suda, podnosioci zahtjeva nemaju sumnju u pogledu odluke suda.

"U njima je jasno rečeno da su vode i riječna korita u vlasništvu države i da samo država može raspolagati njima", podsjeća Osmanović.

Pojednostavljeno rečeno, Ustavni sud BiH bi trebao razmatrati mogućnost stavljanja van snage odluke RS-a o davanju koncesije Elektoprivredi Srbije. Saznajemo da bi konačna odluka Suda trebala biti donesena čak i do kraja ove sedmice, jer se radi o preventivnoj mjeri zaštite državne imovine.

federalna.ba

Ustavni sud BiH koncesije Drina Foča hidroelektrane
Milora Dodik Ustavni sud BiH
0 19.09.2024 19:33
Ustavni sud BiH Izborni zakon RS
0 19.09.2024 16:48
Drina migranti
0 24.08.2024 15:07
migranti Drina
0 23.08.2024 20:21