Rotić: Mi moramo biti adekvatno plaćeni
Impresivno je bila ceremonija održana povodom obilježavanja Dana policije u Federaciji Bosne i Hercegovine. Svi njeni uposlenici svakog dana se suočavaju sa različitim društvenim izazovima i brinu o našim sugrađanima. O njihovom položaju, ali i izazovima sa kojima se suočavaju – za emisiju Federacija danas je govorio Mihret Rotić, predsjednik Upravnog odbora Sindikata službenika Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova.
Obilježen Dan policije u Federaciji BiH
Kad su u pitanju najavljene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Federacije BiH – manjkavosti se tiču izbora menadžmenta FUP-a i izbora pojedinih tijela, ali je za materijalni i radno-pravni status policijskih službenika bitniji Zakon o policijskim službenicima, napomenuo je Rotić. Već je formirana radna grupa za to, kazao je on.
Što se tiče materijalnog položaja uposlenih u organima unutrašnjih poslova u FBiH – plaće i naknade su regulisane zakonima iz 2010. godine, podsjetio je Rotić – osnovna plaća policijskog službenika iznosila je 11 posto više od tadašnje prosječne plaće u Federaciji: „Danas ona iznosi 18,5 posto manje od prosječne“.
„Mi smo spremni dijeliti sudbinu ostalih građana – i mi smo ljudi, ali mi moramo biti adekvatno plaćeni da bismo obezbijedili egzistenciju svojim porodicama, ali i stvorili temelj da pružimo ono što od nas društvo očekuje“, poručio je Rotić.
U statusnom smislu, Rotić je kazao kako im je prioritet kolektivni ugovor, koji nemaju od 2016. godine. Vodili su se pregovori s bivšom Vladom – čiji se pregovarački povukao iz njih, naveo je on, ali i da imaju pozitivne signale sadašnje vlasti.
Rotić je govorio i o materijalnom opremanju – istakao je pozitivne primjere TK-a, KS-a i ZDK-a.
Ujednačene uniforme su ustavna kategorija, naglasio je Rotić: „Bilo je tu kojekakvih izleta pojedinih kantona, ali imamo i nekakav sporazum kojim će se to riješiti“.
„Mi imamo kritičnu masu ljudi koji mogu odgovoriti svim izazovima, ali to bi moralo biti pojačano čim prije – a gorući je problem starosna struktura jer za tri godine između 30 i 40 posto policijskog kadra odlazi u penziju“, upozorio je Rotić.
Policija ima dovoljno ovlaštenja, ali u tumačenju se postavljaju pitanja tamo gdje ne bi trebala da se postavljaju, izjavio je Rotić: „Istakao bih primjer upotrebe vatrenog oružja policijskog službenika MUP-a KS-a u jednoj od banaka u Federaciji, gdje je bio zahtjev da se prema tom policajcu, koji je opravdano upotrijebio vatreno oružje prema napadaču, poduzmu represivne mjere - zbog nerazumijevanja tužilaških struktura ovlaštenja policijskog službenika“.
Statistički podaci govore o sigurnosnom stanju, ali subjektivni osjećaj je bitniji, naveo je Rotić i poručio da građani u Federaciji mogu mirno spavati.
federalna