Roman Adnana Repeše “Godina bez proljeća” u užem izboru za NIN-ovu nagradu
(Izvor: IK Buybook)

Roman Adnana Repeše “Godina bez proljeća” u užem izboru za NIN-ovu nagradu

Roman “Godina bez proljeća” bosanskohercegovačkog književnika Adnana Repeše, ušao je u uži izbor za NIN-ovu nagradu.

U recenziji romana koji je prošle godine objavljen u IK Buybook, Elvedin Nezirović je zapisao:

"U svijetu koji se raspada, gdje je ljudski život poput bačenog novčića koji može da padne na bilo koju stranu, stvarnost postoji, prije svega, u svojoj nemogućnosti da bude shvaćena. Izmičući dubljoj spoznaji, ona graniči koliko s realnim, toliko i s nadrealnim, koliko s historijskim, toliko i s fikcijskim, i jedino što ljudskom umu preostaje u takvim okolnostima jeste da zabilježi subjektivni doživljaj tog užasnog preobražaja, da ispriča, što bi se reklo, svoju priču.

I to je upravo ono što Repeša radi vraćajući se u dvije ratne godine (1992. i 1993.), u dva zavičaja (Ljubuški i Blagaj) i ‘dva rata’: on opisuje svijet u kojemu je nenormalno postalo normalno i u kojemu je svaka vrijednost promijenila svoje značenje i svoj raniji smisao.

Godina bez proljeća autentičan je i na momente više nego šokantan uvid u odrastanje obilježeno ratnim užasima. Utemeljen na ličnom iskustvu, ovaj roman, koji se otvara pismom tragično nastradaloj prijateljici, Nermini, i kroz koji se smrt provlači kao jedan od njegovih osnovnih lajtmotiva, zapravo je veličanstvena posveta životu i odrastanju, ispisana jezikom pravog majstora književnosti."-zapisao je Elvedin Nezirović.

Adnan Repeša rođen je 1978. godine u Mostaru. Do sada je objavio dvije knjige priča i roman. Priče je objavljivao u časopisima širom regiona. Živi u Blagaju.

O NINOVOJ NAGRADI

Aktuelni saziv NIN-ovog žirija, koji čine Milena Đorđijević, Žarka Svirčev, Violeta Stojmenović, Tamara Mitrović i Goran Korunović (predsjednik),među ukupno 188 prijavljenih rukopisa, načinio je uži izbor od dvanaest romana u konkurenciji za NIN-ovu nagradu. Riječ je o djelima:

Adnan Repeša – „Godina bez proljeća“ (Laguna)

Filip Grujić – „I onda opet, iz početka“ (Booka)

Vladimir Pištalo – „Pesma o tri sveta“ (Agora)

Stevo Grabovac – „Poslije zabave“ (Imprimatur)

Nađa Petrović – „Meduze žive zauvek dok ih ne uhvate“ (Geopoetika)

Bojan Krivokapić – „Vila fazanka“ (Areté)

Vladan Matijević – „Pakrac“ (Laguna)

Marko Pišev – „Tajni svat“ (Orfelin izdavaštvo)

Dejan Ognjanović – „Zadušnice“ (Autorsko izdanje i štamparija „Sven“)

Laura Barna – „Skupljači slučajeva“ (Niški kulturni centar)

Srđan Srdić – „Autosekcija“ (Partizanska knjiga)

Ljubomir Koraćević – „U zemlji Franje Josifa“ (Književna opština Vršac)

Kako je saopćio NIN-ov žiri, najuži izbor najboljih književnih ostvarenja, uključujući i razgovore s finalistima, biće poznati za sedam dana. 29. januara, oko podneva, žiri će objaviti  ime 70. dobitnice ili dobitnika NIN-ove nagrade.

Podsjećamo, riječ je o književnoj nagradi za najbolji roman godine koju dodjeljuje beogradski nedjeljnik NIN, čiji je prvi broj iz štampe izašao 1935. godine a nagrada je ustanovljena 1954.

Tokom tog perioda dodijeljivana je piscima sa prostora cijele bivše Jugoslavije, a poslije raspada države, uglavnom je bila pozicionirana na područje Srbije, da bi se ponovo počela otvarati za regionalne autore.

Za ovu nagradu su vezane brojne kontroverze, a priznanje su do sada vratila dva laureata. Jedan od njih je bio i Danilo Kiš (rođen u Subotici 1935.-preminuo u Parizu 1989). On  je 1978. vratio nagradu dobijenu 1972. za roman "Peščanik" zbog optužbi da je njegova pripovijedna zbirka "Grobnica za Borisa Davidoviča" plagijat.

federalna.ba

roman Godina bez proljeća