Ročište generalu Dudakoviću: Zaustaviti selektivnu pravdu
Uoči ročišta pred Sudom Bosne i Hercegovine, u predmetu protiv generala Armije RBiH Atifa Dudakovića i drugih, ispred zgrade ove pravosudne institucije okupili su se članovi udruženja civilnih žrtava, boraca i veterana, da bi prisustvovali i zakazanom ročištu. Riječ je o udruženjima koja okupljaju potpisnike inicijative „Put pravde i istine“. Osim podrške generalu i njegovim borcima, koji su herojski branili narod Bosanske krajine i oslobađali Bosnu i Hercegovinu, cilj nam je zaustaviti selektivnu pravdu, poručuju iz udruženja.
Svjedoci smo selektivne pravde u pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine. Tome se mora stati ukraj. Nedopustivo je da su na optuženičkim klupama podjednako i oni koji su napadali i rušili BiH i oni koji su je branili, kazao je predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović. A-lista predmeta proslijeđenih domaćem pravosuđu iz Haškog tribunala zarobljena je u ladicama politički kontroliranog Tužilaštva BiH, zbog čega, među ostalim, nema optužnica za opsadu i zločine nad civilnim stanovništvom zaštićenih zona UN-a, upozoravaju preživjele žrtve, veterani i bivši borci Armije Republike BiH. Insistiraju i na tome da se spriječi bijeg osumnjičenih, optuženih i osuđenih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocide u sigurna utočišta, susjedne Srbiju i Hrvatsku.
Kroz odnos domaćeg pravosuđa prema procesuiranju odgovornih za zločine, kreira se i želi nametnuti narativ jednake odgovornosti, kaže predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opoljenog Sarajeva Fikret Grabovica. Smatra da je suđenje generalu Dudakoviću, politički motivirano.
U dokumentu “Put pravde i istine”, koji je ranije upućen Državnom tužilaštvu, bivši borci, veterani i preživjele žrtve zahtijevaju reviziju Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina, procesuiranje negatora genocida, onih koji veličaju ratne zločine i glorificiraju zločince, efikasniji rad na otkrivanju masovnih grobnica i identifikaciji posmrtnih ostataka žrtava agresije na Bosnu i Hercegovinu, precizne podatke o tome koliko je predmeta procesuirano nakon 2005. godine protiv generala i komandanata ARBiH, a koji nisu prethodno, u periodu od 1996. do 2005. godine, bili predati Haškom tribunalu na ocjenu.
Od Predsjedništva BiH, Vijeća ministara, Parlamentarne skupštine BiH, Ministarstva pravde i Ministarstva vanjskih poslova, udruženja traže da rade na zaštiti i afirmaciji naslijeđa MKSJ/MRMKS-a i potpisnicima inicijative što prije dostave projekte i planove za očuvanje i zaštitu tog naslijeđa.