Robotička reprezentacija BiH prva u svijetu
Svečani prijem za članove Robotičke reprezentacije BiH upriličen je danas u Zgradi Vlade Federacije BiH u Mostaru, u organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke. Željelo se odati priznanje na postignutim uspjesima i zalaganju mladima iz naše zemlje, na polju robotike i tehnologija.
Srednjoškolcima iz Mostara, Čapljine i Stoca, bh. robotičkim reprezentativcima, okupljenim oko Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju iz Mostara, uručena su priznanja i nagrade za ostvareni uspjeh i prvo mjesto na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi First Global Challenge 2021. Discover & Recover.
„Planiram upisati softverski inžinjering. Planiram se baviti ovim sektorom“, kaže Fatima Sidran, učenica Srednje škole Stolac.
„Kao uspjeh je nešto ogromno. Rijetko ko od mojih vršnjaka uspije postići nešto ovako veliko. A otvorilo nam je i brojna vrata, u daljem obrazovanju i mogućnosti zapošljavanja. Ovo je jedno prekrasno iskustvo!“ – govori Luka Jurković, učenik Srednje škole Čapljina.
Inače, First Global Challenge je takmičenje čija je misija da inspiriše mlade u nauci, tehnologiji, inžinjerstvu i matematici, i na taj način skrene pažnju na važnost ovakvog tipa edukacije.
„Naravno da smo ponosni. Nije mala stvar biti prvi u konkurenciji od 177 zemalja svijeta! Kada naši učenici rade pod istim uslovima, ali ne u istim uslovima, vidite kakve rezultate postižu. Imamo zaista zlatnu mladiost koji su željni znanja i napredovanja“, kaže Anes Hadžiomerović, predsjednik CERIT-a.
„Bilo je pobjednika u više kategorija, kao što su kategorije inovacije i raznih izazova. Mi smo osvojili u sveukupnom plasmanu prvo mjesto“, govori Deni Ajanić, mentor Reprezentacije BiH.
U Centru za edukaciju robotiku, inovacije i tehnologiju iz Mostara ističu kako se robotikom teško baviti, jer je do naprednije opreme teško doći u BiH ili zemljama okruženja. Za sada, sve nedostatke nadoknađuju trudom i znanjem, ali kažu kako će teško bez podrške šire zajednice. Zato im je značajno jer se u cijelu priču uključilo i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke.
„Ovo je zapravo populariziranje nauke koje mi podržavamo, koliko je to moguće, koliko nam budžet dozvoljava. I ono što je jako bitno, a to je da uvodimo mlade ljude u istraživački rad i od njih regrutiramo nove naučnike“, kaže Jasmin Branković, pomoćnik ministra za nauku i tehnologiju.
Takmičenje, koje je okupilo timove iz 177 zemalja, počelo je krajem maja, a završilo krajem septembra ove godine. Ono što su ovi mladi ljudi sa juga BiH trebali uraditi su složeni zadaci, koji zahtijevaju znanje, strpljenje, preciznost i timski rad.
federalna.ba/Sanel Kajan