Prilog: Amra Ličina

REZOLUCIJA O SREBRENICI USKORO PRED GENERALNOM SKUPŠTINOM UN

Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije. Isto tako sa druge strane iz Srbije i Republike Srpske nastavljaju se optužbe kako se rezolucijom baca stigma na cijeli srpski narod. Također, rasprava o Rezoluciji prenesena je i na svjetsku političku pozornicu.

Cilj rezolucije je uspostava međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, a u nacrtu rezolucije se ne spominju ni Srbija niti Republika Srpska. Sve države se poziva da sačuvaju utvrđene činjenice i razviju kulturu sjećanja u cilju sprječavanja negiranja i iskrivljavanja historijskih činjenica. Kampanju protiv usvajanja Rezolucije o Srebrenici u UN-u predvodi srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić koji je aktivirao i diplomatsku mrežu Srbije kako bi spriječio usvajanje Rezolucije. Aleksandar Vučić:

„Pošto su nam rekli da imamo pokvaren i potuljen način komunikacije kao eto pa nigdje se ne pominju Srbi i Srbija..Stvarno? Nema problema. Nigdje mi nećemo pomenuti Njemce, ali ćemo podnositi rezolucije o izvršenom genocidu na teritoriji Srbije u Kragujevcu, Kraljevu i u Janjcima..“

Odmah nakon formiranja nove Vlade Srbije u vezi rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici oglasio se i novi premijer Srbije Miloš Vučević.

„Žao mi je što se političke kaste i u Sarajevu i u Prištini konstantno vraćaju na teme koje nas dijele, a ne žele da razgovaraju o onome što može da nas poveže. Mi ćemo i dalje braniti naše nacionalno dostojanstvo i čuvati mir. Niko nam ne može zabraniti da volimo Republiku Srpsku. Niko nam neće nametnuti krivicu ni stigmu genocidnog naroda. Nikada više Drina neće biti rijeka na kojoj je uspostavljen embargo Srba protiv Srba“,  rekao je Vučević za "Večernje novosti".

Rusija se zalaže za povlačenje Nacrta Rezolucije o Srebrenici koji bi trebalo da se razmatra pred Generalnom skupštinom UN, rekla je portparol ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova:

“Pozivamo autora Nacrta Rezolucije da povuče dokument. U dokumentu nema direktne optužbe na račun srpskog naroda, ali se poziva na odluke Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde o Srebrenici koje se teško mogu nazvati pravednim prema Srbima, što su priznali i mnogi učesnici protesta koji nisu imali simpatije za Srbe. Te odluke ne uživaju podršku u zemljama balkanskog regiona i svijeta”.

Memorijalni centar Srebrenica dobio je najmanje 1900 poruka i tvitova prijetnji i negiranja genocida, provokacija i slavljenja ratnih zločinaca u posljednjih sedam dana sa lažnih i stvarnih profila na društvenim mrežama objavio je direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić. Za preživjele Srebreničane Rezolucija je dio pravde. Nura Begović Udruženje Žene Srebrenice:

„Rezolucija je jako važna za suživot, samo treba da se primjeni. Konačno je svijet shvatio da je ovo jako teško bez kazni, bez sankcija i odgovornosti onih koji podstiču mržnju.“

Za većinu bh. analitičara Rezolucija će definitivno doprinijeti da se zločin genocida koji su snage bosanskih Srba počinile u Srebrenici u julu 1995. više nikada ne ponovi.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori Rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje. Ono što je bitno istaći je da će sve zemlje nasljednice bivše Jugoslavije, izuzev Srbije, podržati rezoluciju. Iako se o datumu još uvijek spekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

CIK BiH SIP BiH Mostar skeneri
0 18.05.2024 12:15
Medresa "Reis Ibrahim ef. Maglajlić“
0 18.05.2024 11:44
Željko Komšić Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici
0 18.05.2024 10:55
Posuško lito Josip Škiljo
0 18.05.2024 09:35