Rezolucija o genocidu u Srebrenici - rastu tenzije i pokušaji destabilizacije
Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2. maja je trebala da se izjasni o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali je glasanje odgođeno i čeka se određivanje termina o izjašnjavanju. Upravo je izjašnjavanje o rezoluciji pokrenulo brojne tenzije iz Republike Srpske, gdje se nisu ustručavali od prijetnji secesijom. Pored ovoga, predsjednik RS-a Milorad Dodik uputio je veliki broj uvreda žrtvama genocida, te više puta negirao genocid. Također, društvenim mrežama u posljednjih nekoliko dana širi se lažni pamflet sa falsifikovanim potpisima visokih zvaničnika u BiH. Ovim pamfletom, koji ima mnogo pravopisnih grešaka, građani se upozoravaju na navodno narušenu sigurnosnu situaciju u BiH i nemire 2. i 3. maja zbog usvajanja rezolucije.
Glasanje o rezoluciji o Srebrenici neće biti 2. maja. Odgođeno je i čeka se novi termin, potvrdio je ambasador Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija:
"U ovom trenutku znamo da sjednica neće biti 2. maja radi toga što šaljemo tekst rezolucije na reviziju, ukoliko zemlje članice
UN-a imaju još neke prijedloge na tekst. Generalna skupština će biti sigurno nakon 6. maja, ovisno o rasporedu sjednica, što ćemo znati u utorak."
Rezolucija o genocidu u Srebrenici u maju bi u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija trebala „zacementirati“ i zaokružiti priču o najstrašnijem zločinu na evropskom kontinentu od Drugog svjetskog rata, ukoliko bude usvojena glasanjem zemalja članica UN-a. Ona bi utišala glasove svih onih koji i pored presuda Međunarodnog suda iz Haga poriču da se genocid desio. To se posebno odnosi na političku elitu iz Srbije i entiteta Republika Srpska koji su, čim je objavljena informacija o predstavljanju rezolucije koju su inicirali Njemačka i Ruanda, danima bjesomučno ponavljali izjave o tome da „genocida nije bilo“ i da je cijeli „svijet protiv Srbije“ i „srpskog naroda“, a iz
RS-a upućen je veliki broj prijetnji o otcjepljenju. Pored ovoga, Vlada Republike Srpske će zasjedati 2. maja u Srebrenici, gdje će biti prisutno kompletno republičko rukovodstvo, koje će, kako je kazao Milorad Dodik, ako mu bude pružena prilika, odnijeti i cvijeće u Potočare. Ovo je izazvalo reakciju Emira Suljagića, direktora Memorijalnog centra Potočari:
„Što se tiče Memorijalnog centra, 2. maj je neradni dan. I kapije će biti zatvorene, kapije mezarja i kapije drugog sekularnog muzejskog dijela. Neće biti posjeta, neće biti posjetilaca. Sve najavljene posjete će biti otkazane ili su već otkazane. Ostale će biti pomaknute. On dolazi tamo da uđe u mezarje i da drži zbor, da daje izjave, laže i kleveće te mrtve ljude. On zato dolazi. Neće biti belaja taj dan. Mi ne radimo.“
Uporedo s ovim, društvenim mrežama u posljednjih nekoliko dana se širi lažni pamflet s falsifikovanim potpisima visokih zvaničnika u BiH. Ovim pamfletom, koji ima mnogo pravopisnih grešaka, građani se upozoravaju na navodno narušenu sigurnosnu situaciju u BiH. Dokumenti koji se šire ne samo da stvaraju kod građana neosnovanu paniku nego idu i korist onima koje ne žele da rezolucija o genocidu u Srebrenici bude usvojena i koje žele Bosnu i Hercegovinu predstaviti kao nestabilnu državu. Šef kabineta Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića Alija Kožljak:
„Hibridno djelovanje u Bosni i Hercegovini je vrlo intenzivno. I u okviru tog hibridnog djelovanja očigledno propaganda i dezinformacije zauzimaju vrlo značajno mjesto. Neki strani, ali i domaći elementi pokušavaju unijeti nesigurnost i nestabilnost u Bosni i Hercegovini pa i narušiti mir. Međutim, nije dobro što su neki domaći akteri nasjeli na te provokacije i šire ovdje lažne pamflete i na taj način unose dodatni strah među građane Bosne i Hercegovine.“
Kožljak je podvukao i da se ovakvi potezi mogu povezati i s rezolucijom o genocidu u Srebrenicu i politikom koja želi pokazati da bi usvajanje rezolucije moglo narušiti mir. I bivši ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić negirao je da je zajedno s Bećirovićem potpisnik dokumenta kojim se pozivaju građani na mobilizaciju. Radončić je pozvao nadležne policijsko-pravosudne institucije da po mogućnosti otkriju autore ovog falsifikata i izvrše procesuiranje zbog uznemiravanja javnosti. Također, premijer Federacije Nermin Nikšić i federalni ministar policije Ramo Isak osvrnuli su se na lažni pamflet na memorandumima Parlamenta Federacije BiH i radnih tijela Parlamenta koji su se pojavili u javnosti.
Nermin Nikšić: „Ide usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini, idu najavljeni skupovi u Srebrenici, manifestacija ne znam ni ja čega i odakle potreba za takvim nečim, ali ponavljam, postoje oni koji su spremni da osiguraju standarde i sigurnost u ovoj zemlji.“
Ramo Isak: „Onaj ko šalje ovakve pozive, on ne voli BiH. Na administrativnu entitetsku liniju ne treba niti smije bilo ko izlaziti. Mi imamo institucije ove države koje će odgovoriti svim potrebama. Tako da nema potrebe za uznemiravanjem.“
Iz Parlamenta Federacije BiH pozvali su policijske organe da što prije istraže ko je tvorac falsifikata i ko sebi daje za pravo da pokušava kompromitovati najviši zakonodavni organ u Federaciji BiH. U saopštenju ističu da iz federalnog parlamenta nije otišao nijedan službeni dopis sa informacijama koje bi se odnosile na bilo kakvo predviđanje sukoba, pogotovo ne poziv na oružje. Riječ je, kako navode, o falsifikatima čiji je cilj da podignu paniku među stanovništvom.