Registar pedofila u Federaciji BiH stupio na snagu
Registar pedofila u Federaciji Bosne i Hercegovine danas je stupio na snagu nakon što je prethodno objavljen u Službenom listu. U Registar će biti upisane osobe pravosnažno osuđene za krivična djela iz Krivičnog zakona učinjena prema djeci i maloljetnicima. Služit će kao baza podataka o izvršiocima tih krivičnih djela, a zakonski se nalaže da sve institucije i ustanove koje direktno rade s djecom i omladinom, prije upošljavanja zaposlenika, moraju provjeriti da li se te osobe nalaze u ovom registru.
Dugoočekivani registar o pedofilima u Federaciji BiH konačno je danas stupio na snagu čime se otvara mogućnost za djelimično stabiliziranje stanja u društvu. Registar se vodi po principu kartoteke i elektronske baze podataka. Podaci iz Registra mogu se dati sudu, tužilaštvu i organima unutrašnjih poslova u vezi s krivičnim postupkom koji se vodi protiv osoba upisanih u Registar. Inspektor Federalne uprave policije Saša Petrović:
„Pravosnažno osuđeni za krivična djela protiv spolne slobode i morala i to na štetu djece. U biti, sva evidencija potrebna za dalji nadzor nad tim licima, odnosno onemogućavanje tim licima pristupa djeci i putem zapošljavanja u institucijama i organizacijama sa djecom. Ti podaci čuvat će se trajno.“
Društveno neprihvatljivo ponašanje, koje obuhvata krivični zakon, a koji se odnosi na djecu i maloljetnike, posebno je proteklih dana uznemirio javnost. Naime, nakon što je tokom Sarajevo Festa u Narodnom pozorištu u Sarajevu istupio mladić i javno priznao da je kao maloljetnik bio žrtva, izazvao je brojne reakcije, posebno saznanje da je u slučaju presude za bludne radnje glumac Moamer Kasumović otkupio jednogodišnju kaznu zatvora. Pravni stručnjak advokat Josip Muselimović ocijenio je da je sud katastrofalno pogriješio kada je prihvatio zahtjev osuđenog ili njegovog branitelja i prihvatio da se kazna zatvora zamijeni novčanom. Međutim, to nije nezakonito, kaže advokat Nermin Vila:
„Ne postoji diskriminacija krivičnih djela i kazne koje se izreknu do godinu dana. Znači, u Federaciji BiH svaka kazna koja se izrekne do godinu dana se može zamijeniti za novčani iznos.“
Važno je istaći da su se gnusna ponašanja prema djeci i maloljetnicima činila i da će ih vjerovatno biti i u budućnosti. Ali da strože kazne mogu mijenjati stanje – sigurno je. Za to su neophodne izmjene krivičnog zakona koje bi uskoro trebale biti upućene u parlament, kaže federalni ministar pravde Vedran Škobić:
„Cilj izmjene ovog zakona, gledajući sve probleme koji se dešavaju u društvu, jeste bio pooštravanje kazni koje su propisane u ovom kaznenom zakonu.“
Uz izmjene krivičnog zakona, treba reći da poremećaj ponašanja u smislu krivičnih djela prema djeci i mladim oduvijek ostaju u tajnosti pa stoga i nekažnjena. Problem predstavlja i stigma u društvu kao i blago izrečene kazne.