Reggae legenda Max Romeo podnosi tužbu tražeći 7,5 miliona dolara neisplaćenih honorara
(Izvor: Le Monde)

Reggae legenda Max Romeo podnosi tužbu tražeći 7,5 miliona dolara neisplaćenih honorara

Max Romeo je podnio tužbu protiv Universal Music Group (UMG) i PolyGram Records zbog navodnih neisplaćenih tantijema iz 1976. godine.

U izvještaju DancehallMag-a, legendarni reggae umjetnik tvrdi da nije primio nikakve naknade od licenciranja ili samplovanja njegove muzike već 50 godina. Posebno se tuži za dva albuma, 'War Ina Babylon' (1976.) i 'Reconstruction' (1977.). Oba albuma su producirana sa pokojnim Leejem 'Scratch' Perryjem i njegovim bendom The Upsetters.

 

Romeova muzika je korištena u brojnim pjesmama i filmovima. Nedavno je film Yardie (koji je režirao Idris Elba) koristio 'War Ina Babylon' u svom soundtracku, navodno bez naknade. Romeov tim je tvrdio da je nakon Yardiejevog objavljivanja došlo do dodatnih ponovnih štampanja 'War Ina Babylon', u ukupnom broju od preko milion prodatih primjeraka. Korištenje pjesme 'Chase The Devil' također se tužbom osporava. Romeov tim tvrdi da je pjesma licencirana za sinhronizaciju u TV emisijama, filmovima poput Paula Setha Rogena (2011) i video igricama kao što je legendarni Grand Theft Auto: San Andreas.

Štaviše, pjesma je sampleovana u Jay Z-jevoj numeri 'Lucifer' (producirao Kanye West) i The Prodigyjevoj 'Out Of Space', za koje se Romeo žali da nije primio "ni peni honorara". On navodi da mu je plaćeno samo 25 posto od 5.000 dolara "naknade za sinhronizaciju" za pjesmu.

 

Romeo (pravo ime Maxwell Smith) je tvrdio da je u ugovorima za oba albuma navedeno da će dobiti 25 odsto od svih suma dobijenih od snimanja i 50 odsto od objavljivanja na snimku. Ovi ugovori su prvobitno sklopljeni sa Island Records, koji su od tada preuzeli UMG i PolyGram.

Osim toga, muzičar rođen na Jamajci kaže da je dobio "nepotpune i netačne" izjave o autorskim pravima u septembru 2021. nakon što je zahtijevao kompletan izvještaj. Ovaj izvještaj obuhvata godine od 1976. do 2021. godine; Za UMG se kaže da je Romeu platio nešto više od 125.000 dolara uz još manje uplate nakon toga. Romeov tim je rekao da ova suma „nije bila ni blizu da račun za Romeo Recordings bude aktuelan; niti su Romeu nadoknadili izgubljenu kamatu za zakašnjela plaćanja.” Romeov tim je također optužio dvije izdavačke kuće za "lažno" obračunavanje autorskih prava. Jedan primjer koji je njegov tim naveo je nejednaka isplata honorara s kompilacije 'Island Reggae Triple Best Of', koja je sadržavala tri albuma Romea isključivo na CD-u. Tvrde da bi stoga sva tri CD-a trebala imati identičnu zaradu. Međutim, izvještaji UMG-a pokazali su različite zarade za tri CD-a, za koje Romeov tim kaže da je fizički nemoguće. Pjevač traži najmanje 7,5 miliona dolara odštete zbog navodnih kršenja ugovora, "kamate prejudiciranja" i sudskih troškova. Romeo je također pozvao na potpun i tačan obračun njegovih tantijema i izmjene ugovora koji bi ga proglasili zakonitim vlasnikom njegovih 19 snimaka.

Do sada su UMG i Polygram podnijeli prijedlog za odbacivanje prvobitne tužbe podnesene ranije ove godine, navodeći da su Romeovi navodi “zastarjeli” i da je relevantni rok zastare za takva potraživanja najviše šest godina.

federalna.ba/nme.com

Max Romeo reggea tužba