Redovi pred javnim ustanovama u BiH uskoro prošlost?
Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u suradnji s Privrednom komorom Unsko-sanskog kantona organizirala je konferenciju o "Digitalnoj transformaciji u Bosni i Hercegovini", koji bi trebao olakšati i ubrzati pružanje administrativnih usluga. Narodnim jezikom kazano, redovi pred javnim ustanovama mogli bi postati prošlost.
Digitalna transformacija ne odnosi se samo na nove tehnologije, već zahtijeva reorganizaciju strukture rada, radnih procesa, vještina, kulture i načina razmišljanja. Ovo se ne odnosi samo na javni sektor, već i na društvo, institucije i privatni sektor u Bosni i Hercegovini.
„To je veliki napredak i za birokratiju i za Unsko-sanski kanton, stoga se nadam da će tako krenuti i ovi niži organi općine da digitaliziraju svoje usluge i javna poduzeća. Tako da građani više nemaju potrebe da idu u nekakve redove i da na taj način vrše plaćanje kad sve možemo uraditi elektronski“, mišljenja je Nihad Bajramović, zamjenik sekretara Vanjskotrgovinske komore BiH.
Cilj konferencije je, uz aktivno učešće predstavnika institucija i kompanija, predstaviti značaj digitalne transformacije te pružiti odgovore na praktična pitanja i izazove u ovom segmentu s kojim se suočavaju kompanije i poslovna zajednica u cjelini, te predstaviti neke uspješne primjere.
„To je dostupno na mobilnom aparatu, računaru i tabletu, dovoljno je da možete koristiti sve benificije digitalne transformacije. Sada u Evropi jednim klikom možete dobiti rodni list ili bilo koji drugi dokument“, tvrdi Dino Kišmić, vlasnik IDK studija.
Pojavom koronavirusa moralo se hitno raditi na uvođenju digitalizacije u javnim institucijama. Nužnost je osigurala napredak veći nego što je bio godinama unazad. Korištenje tehnologija za komunikaciju i digitalnih alata pokazalo se jednostavnijim nego što se moglo zamisliti.
„Već završavamo e-protokol za Vladu USK koja počinje 1. januara 2021. godine. Za sada sve ide po planu. U narednom periodu bit će održane brojne edukacije. Ljudi se boje promjena, a kada vide da će im se olašati posao, onda će to prihvatiti bez problema“, mišljenja je Kišmić.
Ipak, puni potencijal digitalne vlade širom svijeta, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, i dalje je u velikoj mjeri neiskorišten. Globalna praksa pokazuje da za izgradnju javnog sektora za budućnost, vlade moraju proći korjenite promjene iznutra.
federalna.ba/Enesa Hrustanović