videoprilog Adise Šehić (Dnevnik 2)

Razmještanje trupa EUFOR-a je upozorenje - neće se ponoviti devedesete

Dok je u Ukrajini već dvije sedmice ratno stanje, u Bosni i Hercegovini je stanje pripravnosti. Ne bi bio prvi put da naša zemlja bude mala igračka u rukama velikih igrača. Zato mjere predostrožnosti. Nismo u Evropskoj uniji, a o članstvu u NATO-u sanjamo. Ako ne svi, bar veći dio BiH. No, bez obzira na to, i jedni i drugi nas čuvaju. Bar tako kažu. A mi već sada vidimo - pojačane EUFOR-ove trupe.

1.100 pripadnika EUFOR-a stiglo je u našu zemlju. I tu ostaju koliko to situacija bude zahtijevala. Ne vidimo opasnost, ali želimo biti sigurni u očuvanje mira i stabilnosti BiH na koju smo se obavezali potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, navedeno je, između ostalog, u odgovoru EUFOR-a Federalnoj televiziji: “Rezerve su došle su iz Austrije, Bugarske, Slovačke i Rumunije. Ovi rezervni sastavi će uliti povjerenje i pokazati pouzadnost naroda Bosne i Hercegovine u EUFOR. Ovi sastavi će reagovati na situacije koje bi se mogle dogoditi širom Bosne i Hercegovine”.

Odgovor je ovo na rusku agresiju i preventivna reakcija međunarodne zajednice, uvjerava nas bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u Alija Kožljak: “Ovo je više upozorenje svima onima koji su na bilo koji način razmatrali ugrožavanje sigurnosti BiH - da se neće ponoviti devedesete”.

Agresija iz Ukrajine itekako podsjeća na agresiju u BiH. Višegodišnja hibridna ratovanja doprinose stvaranju sumnje u stabilnost BiH. A ima i onih koji dolijevaju ulje na vatru, uporno pokušavajući državu predstaviti nemogućom. Tema rata omiljena je političkim akterima kada se na pomolu nađu pitanja korupcije, kriminala i njihovog nerada. Sijući strah uspijevaju uznemiriti građane, koji su podjeljenog mišljenja u vezi s dolaskom EUFOR-ovih trupa u BiH.

A opcija kojoj BiH treba težiti je NATO, smatraju stručnjaci. Prijetnja od vojnih, ali i svih drugih napada na teritorijalni integritet i suverenitet BiH znači napad na mirovne sporazume.

“Sama mala država poput BiH zasigurno nije u stanju u ovom kompleksnom sigurnosnom okruženju da se samostalno brine za sigurnost i izlaz je i alternativa euroatlanske integracije - u sigurnosnom snimslu pokazalo se da nema adekvatnijeg sigurnosnog kišobrana od NATO-a”, navodi Kožljak.

A tu čekamo da dobijemo status zemlje članice. Podsjećamo, u brojnim sporazumima koje je potpisala BiH jasno je parafirano da EU i NATO, odnosno EUFOR mogu da isporuče svoje operativce tamo gdje postoji opasnost od narušavanja mira. I u tome nisu dužni ni od koga tražiti dopuštenje i davati obrazloženje, podsjeća profesor Nedžad Korajlić: “EUFOR ima mandat koji je definisan drugim dokumentima i nema se potrebe tražiti nikakva saglasnost. Ovo je samo jedan pokazatelj da mnoge stvari koje mi trebamo da donesemo i koje trebamo rješavati promptno moraju biti unaprijed definisane kako se ne bi se dešavalo da zbog pojedinaca, grupa i političkih stranaka dođe do opstrukcije mirovnog, ali i drugih sporazuma”.

EUFOR je ranije najavio operativnu obuku u Sredozemnom moru, a od danas na tlu BiH i u zraku iznad zemalja Zapadnog Balkana.

federalna.ba

EUFOR Alija Kožljak Nedžad Korajlić
Zukan Helez Laszlo Sticz EUFOR Ministarstvo odbrane BiH Edi Tufek
0 30.12.2024 17:13
Mađarska Ministarstvo odbrane BiH Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine Kristóf Szalay-Bobrovniczky EUFOR Zukan Helez
0 02.12.2024 21:30
Odgovorite ljudima Nenad Nešić Vahidin Munjić Hamza Višća Nedžad Korajlić
0 30.10.2024 22:12