Raspodjela premijerske i ministarskih pozicija u Vladi SBK-a kao i dosad
Nakon objave preliminarnih izbornih rezultata koji su u Srednjobosanskom kantonu potvrdili da SDA i stranke okupljene oko HNS-a imaju 22 zastupnička mandata, što je više od potrebne dvotrećinske većine, počeli su pregovori o formiranju vlasti.
Nezvanično, izuzev kozmetičkih promjena kako bi se umirilo članstvo i birači i to oko pozicije ministra iz reda srpskog naroda, raspodjela premijerske i osam ministarskih pozicija, bit će kao i do sada. Do promjena će doći jedino u imenima ministara, ali ne zbog traženja boljih od dosadašnjih, nego zarad zadovoljavanja unutarstranačkih obećanja i kod SDA i stranaka HNS-a.
Iako formalno još čekaju dogovore o koalicijama na državnom i federalnom nivou, što bi i u ovom kantonu značilo uvođenje u vlast nekih drugih parlamentarnih stranaka poput SDP-a, koji je osvojio četiri skupštinska mandata, srednjobosanski SDA i HDZBiH nemaju dilema. Posebno zbog činjenice da dva HDZ-a i SDA imaju 22 mandata, što je više nego dovoljno za formiranje vlasti.
„SDA i HDZ jedan i drugi imaju više od dvije trećine ruku tako da sve drugo bi bilo jedna vrsta avanture“, ocjenjuje Bojan Domić, predsjednik OO HDZBiH Travnik.
I prije ozvaničenja međustranačkog dogovora, jasno je da će na čelu Vlade ostati Tahir Lendo. Baš kao i princip raspodjele osam ministarskih mjesta, od kojih četiri pripadaju HDZ-u BiH, tri ministrima iz SDA, dok ministra iz reda srpskog naroda predlaže HDZ uz saglasnost SDA. E, ova će pozicija, a zbog važnosti premijerske pozicije, u odnosu na prethodne pretrpjeti kozmetičke promjene.
„Do sad je uvijek bio premijer iz SDA zato što je što je SDA bila najjača politička stranka. I sad imamo 11 ruku, prva sljedeća je HDZ s devet, i logično je očekivati opet isto“, istakao je Asim Mekić, predsjednik SDA SBK-a.
Za razliku od dogovora među tradicionalnim partnerima koji se vode u opuštenoj atmosferi slijede oni teži da bi se zadovoljili interesi općinskih organizacija, članica HNS-a, ali i „zaslužnih" pojedinaca, a stolica premalo. Pa će zbog principa SDA da svaka općinska organizacija ima ministra u dva mandata neki morati otići.
„Manje općinske organizacije koje konzumiraju to pravo dva puta zaredom previše bi bilo da budu i treći put. Ima nekih općinskih organizacija koje su napravile odličan rezultat i treba im ukazati priliku“, poručio je Mekić.
Nezvanično, uz premijera iz SDA, najsigurnija je pozicija ministra prostornog uređenja, a Jajce će vjerovatno ostati bez mjesta u Vladi. Šansu za ministarsku poziciju imaju Vitez, Novi Travnik i Gornji Vakuf-Uskoplje. No, još nije gotovo. Što se tiče HDZ-a BiH, najveći dio ministara će ostati, pa i ministar zdravstva Anto Matić, koji je najavio odlazak da bi u skupštinske klupe sjeo Anto Lozančić.
No politika je jedno, a život drugo, kojem se nastoji dati prioritet i kojeg nema bez značajnih infrastrukturnih i energetskih projekata, a koji se finansiraju iz Sarajeva ili Mostara. Međutim, oni srednju Bosnu zaobilaze pa je logično pitanje je li to kazna.
„Da li je to dio nedostaka, odnosno, volje da se ovaj dio Federacije malo bolje pogleda... Prije može biti da je malo mješavina naše nezainteresiranosti da malo više zastupamo ovaj prostor“, smatra Domić.
A imao je ovaj prostor i značajnih pozicija na federalnom nivou te u javnim preduzećima, no oni su očigledno imali prečeg posla. Očekivati je da se to promijeni, jer nije život samo uoči i na dan izbora.
federalna.ba