Ram za sliku grada - Kupres
Općina Kupres smještena je u jugozapadnom dijelu BiH, udaljena svega 130 km od Mostara u Hercegovini, Banja Luke u R. Srpskoj i Sarajeva u Federaciji, te Splita u R. Hrvatskoj. Takvom pozicijom Kupres povezuje kontinentalni dio BiH i Hrvatske sa Dalmacijom i Jadranskim morem u R. Hrvatskoj. Sa nadmorskom visinom iznad 1135 m, planinskom klimom, površine 567 km2 , sa visoravanima površine 20 km2 , okružene sa 18 planinskih vrhova visine 1272 do 1828 m, Kupres predstavlja bogatsvo prirodne raznolikosti koja uz bogatsvo vodom i šumom, obiluje i sa kulturno arheološ- kim znamenitostima, što daje odlične preduvjete za razvoj.
Naziv Kupres prvi put se službeno spominje u darovnici kralja Stjepana Tomaševića, bosanskog kralja, 18. rujna 1461. godine. Međutim, u ranijoj povijesnoj dokumentaciji za Kupres se vežu nazivi Tropolje, Vrhovine, Završje i Zapadne strane.
Postoje različita tumačenja o nastanku imena Kupres. Mnogi povjesničari su najbliže tumačenju da se naziv Kupres veže za staro-ilirske riječi:kup i rrash (raš). Prva riječ znači duboku zdjelu, a druga ravnicu. Dakle,''kup–raš'' označava ravan kupastog oblika, odnosno zatvorenu kotlinu, što savršeno odgovara kupreškom kraju koji je kao kakva slika uokviren sa 16 planina.Tako se od starijeg naziva Kupraš razvio tokom vremena oblik Kupris, Kupreš, Kupres.
Prepoznatljivost ove visoravni ogleda se u brojnim kupreškim arheološkim nalazištima koja su vrlo uvjerljiv dokaz da je život na ovoj visoravni tekao od davnih vremena u neprekinutom lancu stoljećima do današnjeg dana. Istražena i poznata kupreška nalazišta su: Gradine (Velika gradina u Vrilima, Mala gradina, Ravanjska vrata, Ljeljena u Vukovskom polju), tumuli (na prostoru Rilića, Gornjeg Malovana, Kupresa, u Otinovcima, Goravcima), nekropole-grad mrtvih (na Ravanjskim vratima, u Muši- ćima i u Ravnom) i crkvine (Otinovci, u Vrilima, selo Ravno, Gornje Vukovsko, Rilić).
U jugozapadnom dijelu BiH koji administrativno pripada Županiji 10, odnosno Hercegbosanskoj županiji u Federaciji BiH smještena je općina Kupres. Ona graniči s općinama Kupres Republike Srpske na sjeveru, Donji Vakuf i Bugojno na sjeveroistoku, na istoku Gornji Vakuf - Uskoplje i Prozor - Rama, na jugu Tomislavgrad i Livno, te Glamoč na zapadu. Nalazi se na zemljopisnoj širini od 44º i na zemljopisnoj dužini 17º jugozapadnog dijela Federacije BiH. Površina Općine Kupres iznosi 567 km2 i smještena je na nadmorskoj visini između 1135 m do 1250 m, a udaljenost od Jadranskoga mora je svega 130 km (Dubci). Kupres se nalazi oko 130 km udaljenosti od Mostara, te približno isto do Splita u Republici Hrvatskoj i Banja Luke. Veoma blizu i dobro povezan sa Srednjebosanskom županijom i Travnikom, a preko Zenice i Doboja sa Slavonijom (Republika Hrvatska), Mađarskomi Srbijom.
Geostrateški položaj Kupresa određuje i njegov značaj u užoj i široj regija, stvara mogućnosti za daljni razvoj i čini ga izuzetno privlačnim za život, odmor i posao. Klima u Kupresu je planinsko-alpska, oštra, s prosječnom godišnjom temperaturom od 5.5°C, koju donekle ublažava intenzivno proširenje i razmjena kontinentalnih i maritimnih zračnih masa. Godišnjizbroj oborina kreće se od 1150 L/m2 do 1300 L/m2 u polju, a na okolnim vrhuncima do oko 1500 L/m2 . Snježne padaline su obilne, a zbog visokih nadmorskih visina snježni pokrivač se zadržava u prosjeku sedam mjeseci godišnje, najduže u razdoblju siječanj-ožujak. Zbog snažnih planinskih vjetrova studen je velika i česte su snježne vijavice.
Granice područja Općine idu katastarskim granicama naseljenih mjesta koja ulaze u sastav Općine sukladno zakonu i drugim propisima kojim se određuju naseljena mjesta. Područje općine Kupres čine naselja: Bajramovci, Begovo Selo, Bili Potok, Blagaj, Botun, Brda, Bućovača, Donje Ravno, Donje Vukovsko, Donji Malovan, Gornji Malovan, Goravci, Gornje Ravno, Gornje Vukovsko, Kudilji, Kukavice, Kupres, Kute, Mlakva, Mrđebare, Mrđenovci, Mušić, Odžak, Olovo, Osmanlije, Otinovci, Rastičevo, Rilić, Stražbenica, Suhova, Šemenovci, Vrila, Zanaglina, Zlosela i Zvirnjača.
Kupres je naselje gradskog karaktera.
DAN OPĆINE
Dan Općine je 18. rujna, tada se prvi put spominje pisano ime Kupres u Darovnici kralja Stjepana Tomaševića od 18. rujna 1461. godine.