Rak grlića materice – nema nacionalnog skrining programa, ostaje samo podizanje svijesti
Studenti Medicinskog fakulteta u Tuzli , u okviru Udruženja Bohemsa i Studentskog vijeća Medikus, već 10. godinu realiziraju projekt „Stop raku grlića materice“.
Iako na nivou naše države ne postoji jedinstven registar, prema postojećim podacima, godišnje bude otkriveno oko 500 novih slučajeva, koji su nerijetko u uznapredovaloj fazi.
„Mortalitet iznosi do 50% od broja novootkrivenih, odnosno oboljelih - to je visok mortalitet. Smanjuje se sa signifikantnim podacima nekih par procenata ispod, ali mi ne želimo da ni jedna žena umre“, kaže prof. dr. Dženita Ljuca, mentorica projekta
Stručnjaci ističu da veliki problem ka tom cilju predstavlja nepostojanje nacionalnog skrining programa.
“Ovako nam ostaje samo podizanje svijesti, zdravstveno prosvjećivanje, mobilizacija žena. Uvedeno je i u zakon da poslodavci moraju organizirati sistematske preglede gdje mi otkrijemo jako puno premalignih lezija i hroničnih cervicitisa i HPV pozitivnih žena, koje u konačnici za 5-10 godina mogu oboljeti od karcinoma grlića materice”, navodi prof. dr. Lejla Mešalić, predsjednica Ljekarske komore TK-a.
Jedan od svakako najznačajnijih vidova preventive je vakcinacija djevojčica i djevojaka od 9. do 14. godine, odnosno do stupanja u prvi seksualni odnos, a najkasnije do 26. godine. U zemljama okruženja, koje imaju organiziran program vakcinacije, godišnja stopa obolijevanja svedena je na 7% na 100.000 žena. Kod nas je tek okončan pilot projekt vakcinacije protiv HPV-a, u okviru kojeg je vakcinisano oko 1.700 djevojaka.
„Ovo što je Zavod za javno zdravstvo organizirao Dane otvorenih vrata i HPV vakcinaciju, prolazi sa jednim finim odzivom, sa dodatnim pitanjima, savjetovanjima. Nadam se da ćemo, kada krene sve kroz obavezni program vakcinacije, imati pripremljenu populaciju, roditelje, mlade djevojke koje će spremno odgovoriti na benefit ove vakcine“, istakla je prof. dr. Maida Mulić, predstavnica Zavoda za javno zdravstvo TK-a.
U efikasnu prevenciju uključeni su i studenti Medicinskog fakulteta u Tuzli, kroz svoj projekt „Stop raku grlića materice“, koji provode tokom Evropske sedmice prevencije raka grlića materice.
„Studenti Medicinskog fakulteta prenose znanje ženskoj populaciji, nadamo se da ta edukacija će biti vrlo korisna, da će prevencija uroditi plodom“, izjavila je prof. dr. Selmira Brkić, dekanesa Medicinskog fakulteta UNTZ-a.
„Ove sedmice prvenstveno fokus stavljamo na edukaciju građana i studenata. U drugom dijelu, u februaru i martu, stavljamo u fokus edukaciju studenata i učenika osnovnih i srednjih škola. To su okrugli stolovi, javne akcije, edukacija građana, edukacija u različitim ustanovama i udruženjima. Također tu su i društvene mreže i platforme, pokrivene su edukativnim i informativnim sadržajem“, kazala je Amila Hasić, koordinatorica projekta i studentica Medicinskog fakulteta UNTZ-a.
Učesnici projekta su na kraju potrcrtali da je rak grlića materice preventabilan, lako ga je dijagnosticirati, pregled je kratak i bezbolan te široko pristupačan.
federalna.ba