Rak grlića materice: Apsolutno preventabilan, a svakodnevno odnosi živote
Posljednja sedmica januara se u zemljama Evrope obilježava kao sedmica prevencije raka grlića materice. Riječ je o bolesti koja je potpuno preventabilna i koja, kako kažu stručnjaci, ne bi trebala biti razlog smrtnosti. Ipak, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, rak grlića materice je drugi najčešći oblik raka kod žena mlađih od 45 godina i treći vodeći uzročnik smrti žena. Postavlja se pitanje zašto šutimo dok žene svakodnevno obolijevaju i umiru od ove vrste karcinoma i kako to možemo promijeniti. Jasno je da, sve dok nijemo posmatramo, statistički podaci rastu.
Borbu protiv raka grlića materice vodila je i Mevlija Šabanović iz Kalesije kod Tuzle. Rak joj dijagnosticiran 2011. godine u, kako kaže, najranijoj fazi. Značajnije simptome bolesti, kao i mnoge druge žene, nije osjetila. Da nešto nije uredu, otkrila je kod ginekologa na redovnom godišnjem pregledu.
Bez redovnih pregleda nemoguće je otkriti rak grlića materice. Zapostavljanje pregleda je dovelo do toga da na konziliju od deset pacijentica, kod njih osam bude ustanovljen rak, što je poražavajuće.
„Simptoma gotovo nema. Kada se simptomi pojave, to je već odmakla faza bolesti. Zato spriječiti rak grlića materice znači redovno se kontrolisati“, upozorava prof. dr. Ermina Iljazović, specijalistica patološke anatomije UKC-a Tuzla.
Poražavajuće je i to što se mnoge žene ne osjećaju ugodno pričati o ovoj temi koja je od velikog značaja za javno zdravstvo. Većina njih, čak i kada se simptomi pojave, izbjegavaju preglede te kriju bolest. To ne smije biti sramota, poručuje Mevlija Šabanović.
Koliko smo kao društvo svjesni značaja pregleda i preventivnog djelovanja kada je u pitanju ova bolest? Prema riječima stručnjaka, rješenje je mijenjati stvari u korijenu.
„Naša zemlja ne radi ništa na tom planu. Mi nemamo preventivne preglede, nemamo čak ni mehanizme kojima bismo žene podstaknule da to rade, nemamo ni fakultativnu nastavu, ako ne u sedmom i osmom razredu, nemamo ni u srednjoj školi“, navodi doktorica Iljazović.
A dok se čeka na sistemska rješenja i broje statistički podaci, na ženama je da da se same upitaju kada su posljednji put bile na pregledu.
federalna.ba/Azra Delmanović