Voda i dalje ugrožava pojedina bh. mjesta
(Izvor: Fena/Mario Lončar)

Voda i dalje ugrožava pojedina bh. mjesta

Obilna kiša koja danima pada na području tomislavgradske općine ugrozila je nekoliko objekata i prometnica, uglavnom u naseljima ispod Ljubuše.

Uslijed padavina došlo je do podizanja podzemnih voda. Poplavljene su pojedine podrumske prostorije i pomoćni objekte u naseljima ispod Ljubuše, kao i seoske prometnice koje se nalaze na tim lokacijama.

Došlo je i do porasta rječice Ričine koja je dostigla svoj najveći nivo u naseljima Omolje, Seonice i Crvenice te se opasno približila pojedinim obiteljskim gazdinstvima.

Prema izjavama mještana koji posjeduju svoje objekte u blizini korita Ričine, za sada su poplavljene pojedini podrumi, a mještani sa zebnjom prate situaciju.

Rijeka Šujica izlila se iz svog korita i poplavila dobar dio Duvanjskog polja.

Ispod pojedinih mostova voda je opasno visoka i prijeti da onemogući prometovanje preko njih.

Obilne padavine izazvale poplavu u Doglodima: Mještani pozvani na pojačan oprez

Usljed obilnih padavina došlo je do poplava koje su ugrozile i nekoliko stambenih objekata u sarajevskom naselju Doglodi.

Mještani Dogloda strahuju da bi nastavak padavina mogao donijeti još veće probleme, a jedna porodična kuća već je ugrožena poplavom.

Agencija za vodno područje rijeke Save saopćila je da su vodostaji rijeka Une, Sane i Bosne u trendu porasta što može prouzrokovati probleme. Tokom jučerašnjeg dana voda je pravila probleme u Konjicu, Gacku i pojedinim područjima Sarajeva.

“Trenutno je stagnacija na većini hidoloških stanica na rijeci Bosni. Uslijed dotoka s gornjeg dijela sliva, tokom dana očekuje se blagi porast vodostaja. Dostignuti su nivoi za početak obavještavanja na stanicama HS Visoko na Bosni, HS Maglaj i HS Modrac. Očekuje se stabilno hidrološko stanje na ovom području. Na svim hidrološkim stanicama u Kantonu Sarajevo bilježi se stagnacija i opadanje vodostaja. Dostignuti su nivoi za početak obavještavanja na stanicama HS Ilidža i HS Reljevo. Nove padavine izazvale su porast vodostaja“, naveli su iz Agencije.

Mještani i privredni subjekti koji se nalaze u blizini vodotoka pozivaju se na pojačan oprez, a službe civilne zaštite na pripravnost u slučaju pogoršanja situacije.

Ćutuk: Probleme u Općini Pale u FBiH prave bujični potoci

Povećanje vodostaja usljed obilinih padavina zabilježeno je i na području općine Pale u FBiH. Nivo rijeke Prače jutros je bio u opadanju, ali je tokom dana ponovo počeo rasti.

- Ono što je naša sreća u ovom momentu je da je urađena regulacija korita rijeke Prače i u tom dijelu nemamo problema. Međutim, u dijelu od Turkovića prema Kaljanima djelimično imamo problema gdje rijeka plavi privatno zemljište - kazao je načelnik općine Almin Ćutuk.

Dodao je da veće probleme prave bujični potoci koji se javljaju u toku padavina.

- Na području Kamenice imamo presječenu putnu komunikaciju i zabilježeno je izlijevanje bujičnih voda u jednu kuću. Ekipe su na terenu i krajem dana ćemo sumirati štete i imati bolju sliku. Putni pravci su prohodni i nema većih pritužbi, ekipe komunalnog preduzeća i civilne zaštite su intervenisale na pročišćavanju propusta i djeluju po pozivu građana. Trenutni naši kapaciteti su dovoljni. Međutim, ukoliko dođe do eventualnog izlijevanja Prače i većih problema, vidjet ćemo šta dalje - kazao je načelnik Općine Pale u FBiH. 

Radobolja poplivala dio Starog grada

Ekipa Civilne zaštite Mostar izašla je jutros na teren po prijavi građana da je zbog izlijevanja rijeke Radobolje onemogućeno kretanja u dijelu Starog grada, u Ulici Rade Bitange i Onešćukovoj.

Detektiran je problem u klapni koja je uslijed snage vode izbačena iz svog ležišta, tj. djelomično se otvorila i propušta veću količinu vodu koja se potom izlijeva na ulice.

Iz Civilne zaštite navode kako je potrebno riješiti problem sa zatvaranjem i kvalitetnim zaptivanjem klapne, kao i očistiti korito rijeke od nakupljenog granja i drugih nanosa.

Jutros je vodostaj Radobolje bio niži i iznosio je 87 cm u 7 sati, što je za 6 cm manje u odnosu na sinoćnji maksimum od 93. Trenutni vodostaj je 89 cm i ponovno raste zbog kiše koja i dalje pada.

Ostali vodostaji su stabilni (Neretva 573 cm - u opadanju, Jasenica 138 cm i Buna 300 cm u porastu u odnosu na sinoćnje vrijednosti), te trenutno nema prijava građana o izlijevanju i mogućim štetama, naveli su iz Civilne zaštite Mostar.

BPK: U pojedinim područjima Drina se izlila iz korita, popodne se očekuje novi rast vodostaja

Obilne padavine  uslovile su povećanje vodostaja na svim vodotokovima u Bosanskopodrinjskom kantonu (BPK) Goražde.

Vodostaj  rijeke Drine izmjeren na HS Goražde jutros u 7.00 sati iznosio je 215 centimetara sa tendencijom rasta. Vodostaj rijeke Prače iznosio je  152 centimetra i trenutno je stabilan.

Vodostaj Koline izmjeren jutros 7.30 sati iznosio je 119 centimetara.

Prema podacima Kantonalnog Operativnog centra, na području  Grada Goražda rijeka Drina se izlila iz korita u mjesnim zajednicama Osanica, Vranići,  Sadba, Mravinjac, Zupčići, i Goražde II. Uglavnom je plavila priobalje, izletišta, šetališta, poljoprivredno zemljište, puteve i kao i vikend objekte koji su građeni u blizini obala rijeke Drine.

I na području Općine Foča u FbiH vodostaji  Drine, Koline i Kosovske rijeke su usljed kišnih padavina blago   povećani. U ovom dijelu BPK rijeka Drina izlila iz korita  na lokalitetu turističkog naselja „Ada“  i poplavila lokalni put Cvilin – Kožetin u dužini od  120 metara.

U naselju Ustikolina poplavom je zahvaćen otvoreni bazen u vlasništvu „BAŠA“d.o.o Ustikolina koji se nalazi na ušću rijeka Drine i Koline.

Na području općine Pale u FBiH nisu zabilježene pojave opasnosti od prirodnih i drugih nesreća koje bi ugrožavale ljude i materijalna dobra. Kiša koja je padala tokom protekle noći nije uzrokovala veće probleme. Vodostaj rijeke Prače i njenih pritoka u odnosu na protekli dan ima tendenciju opadanja te trenutno nema opasnosti od izlijevanja.

Kantonalni operativni centar  je u stalnom kontaktu sa dispečerom  na  HE „Piva“ Mratinje. Prema njihovim informacijama od jutros do 15.00 sati ispuštat će 90 m3  u sekundi, a od 15.00 sati  150 m3  u sekundi, tako da se u popodnevnim satima očekuje blagi porast vodostaja rijeke Drine.

Iz HE „Piva“ Mratinje obavijestili su KOC BPK da je nivo akumulacije u jezeru trenutno  4,5 metara od I stepena pripravnosti tako da trenutno ima dovoljno prostora za akumulaciju vode.

Nurković: Nema bojazni od izlijevanja rijeke Trebižat, situacija se smiruje i popravlja

Trenutna razina rijeke Trebižat na vodomjernoj stanici Humac je najveća i iznosi 338 centimetra, ali sve je pod kontrolom i nema nikakvih bojazni od izlijevanja rijeke iz korita, izjavio za Fenu rukovoditelj Odjela za zaštitu od poplava Agencije za vodno područje Jadranskog mora Anel Nurković.

- Na najkritičnijim mjestima postavili smo vreće s pijeskom, to je jedan od načina zaštite. Inače, na 330 centimetara proglašavamo vanredne mjere obrane od poplava, ali od tog nivoa imamo otprilike još 40 centimetara prostora do dna postavljenih vreća, tako da je gornja granica otprilike nekih 370 centimetara. Ovisi samo je li to dotok s lijeve strane gdje imamo rijeku Vriošticu ili je iznad tog kritičnog mjesta, ako ga uopće možemo nazvati kritičnim. Mi to reguliramo hidroelektranom Peć Mlini - kazao je Nurković.

Po njegovim riječima, u odnosu na jučerašnji dan situacija na terenu se popravlja, a i vremenska prognoza ide u prilog.

- Po najavama za danas kiša bi trebala padati do 12 sati, a nakon toga se očekuje poboljšanje vremenskih uvjeta, tako da očekujemo da će se situacija na terenu dodatno popraviti - naveo je Nurković.

Što se tiče vodostaja na rijeci Neretvi, Nurković je naveo kako je i tu situacija pod kontrolom.

- U hidroelektrani Jablanica imamo oko sedam metara slobodnog prostora za prihvatiti neki veliki vodni val, kojeg nema na vidiku. Što se tiče Konjica situacija je bolja nego jučer kada je bilo malo problema, ali oni nisu došli od rijeke Neretve. Put prema Glavatičevu bio je zatvoren, ali vrlo kratko, te je pušten u promet. Također, na Popovo polje dolazi malo veća količina vode iz Trebinja, ali i to je pod kontrolom crpne stanice Čapljina - kazao je Nurković.

Na snazi i dalje vanredno hidrološko stanje na području gornjeg dijela sliva Bosne

Na većini hidroloških stanica na vodnom području rijeke Save u Federaciji BiH dostignuti su nivoi vode pri kojima počinje kontinuirano obavještavanje nadležnih institucija koje provode zaštitu i spašavanje ljudi i materijalnih dobara, definisani Federalnim operativnim planom odbrane od poplava (FOP).

Još je na snazi vanredno hidrološko stanje na području gornjeg dijela sliva rijeke Bosne (sliv rijeke Željeznice), Unsko-sanskom kantonu te u BPK Goražde, kako je i prognozirano u Obavještenju o prognozi vanrednog hidrološkog stanja izdatom 16. januara, za period od 17. do 20. januara.

Na svim hidrološkim stanicama u Kantonu Sarajevo bilježi se stagnacija i opadanje vodostaja. Dostignuti su nivoi za početak obavještavanja na stanicama HS Ilidža i HS Reljevo. Nove padavine izazvale su porast vodostaja, saopćeno je iz Agencije za vodno područje rijeke Save.

Obavještava se stanovništvo i privredni subjekti koji se nalaze u blizini vodotoka na pojačan oprez, a službe civilne zaštite na pripravnost u slučaju pogoršanja situacije.

Trenutno je stagnacija na većini hidoloških stanica na rijeci Bosni. Uslijed dotoka s gornjeg dijela sliva, tokom dana očekuje se blagi porast vodostaja. Dostignuti su nivoi za početak obavještavanja na stanicama HS Visoko na Bosni, HS Maglaj i HS Modrac. Očekuje se stabilno hidrološko stanje na
ovom području.

Nove padavine uzrokovale su porast vodostaja na većini hidroloških stanica na Uni, a posebno Sani. 

U toku dana se očekuje dostizanje vrha vodnih valova te nakon toga stabilizacija vodostaja na svim stanicama, navodi se u saopćenju.

federalna.ba/Fena

nivo rijeke izlijevanje poplave BiH