videoprilog Gordane Ristović Muslija (Federacija danas)

Radnik ima pravo odbiti zadatak ukoliko mu nije omogućen siguran rad

Danas je Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu. 12 godina je trebalo vlastima u Federaciji da usvoje Zakon o sigurnosti i zdravlju na radu. Sindikati, ali i poslodavci se slažu - donošenjem ovog zakona učinjen  je važan korak u ovoj oblasti.

„Mi to vidimo kao investiciju i nemamo ništa protiv toga - svjesni smo da tu moramo napraviti jedan značajan iskorak u ovom dijelu poslovanja“, kaže predsjednik UO Udruženja poslodavaca FBiH Adnan  Smajilbegović. 

Predsjednik Saveza sindikata radnika rudnika FBiH Sinan Husić smatra kako su, ipak, većina oni poslodavci koja pokušavaju da uštedama na zaštiti i sigurnosti te zdravlju na radu čine kompaniju uspješnijom - to se u praksi pokazuje potpuno pogrešno.

Za provedbu Zakona nužno je donijeti brojne prateće akte, a posebno one koji će isključiti  nesigurnost radnog mjesta koja kod radnika uzrokuju depresiju, anksioznost i strah. Ugovori o radu na neodređeno vrijeme, naime, postali su pravilo - takvih je oko 80%  novozaključenih ugovora, kažu u sindikatima.  

„Ono što je imperativ kada se govori o zaštiti na radu je obaveza poslodavca da angažuje dovoljan broj radnika za obavljanje poslova za koje je registrovan. Mi u principu imamo potpuno suprotnu situaciju - što je glavni rizik za nastanak povreda ili težih posljedica na radnom mjestu“, tvrdi Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a.

Zakon o zaštiti na radu precizno je definirao, pored ostalog, da radnik ima pravo odbiti zadatak ako mu nije omogućen siguran rad. Iz Sindikata poručuju radnicima da koriste ovo pravo. 

federalna.ba

Zakon o sigurnosti i zdravlju na radu