Radnici javnog sektora širom Grčke u štrajku zbog izmjena zakona o radu
(Izvor: Fena/Twitter)

Radnici javnog sektora širom Grčke u štrajku zbog izmjena zakona o radu

Radnici u grčkom javnom sektoru, uključujući nastavnike, doktore i transportno osoblje, napustili su u četvrtak radna mjesta u znak protesta zbog izmjena zakona o radu u planovima konzervativne vlade, nekoliko mjeseci nakon što je ponovo izabrana.

Vlada premijera Kyriakosa Mitsotakisa kaže da bi reforma zakona eliminirala rad na crno i ukupno povećala zaposlenost, ali opozicija tvrdi da je to napad na radnička prava i da bi stvorio "barbarske" uslove.

Vozovi i autobusi rade skraćeno tokom jednodnevnog štrajka širom zemlje koji je sazvao najveći grčki sindikat javnog sektora ADEDY. Državne bolnice rade na hitnoj pomoći i brojne škole su zatvorene.

Očekivalo se da će se radnici okupiti u centru Atine i kasnije marširati do parlamenta kako bi se njihov dolazak podudario s debatom i glasanjem.

­Zakon bi omogućio zaposlenima sa punim radnim vremenom da dobiju drugi posao sa skraćenim radnim vremenom i da rade do 13 sati dnevno, osim ako se ne primjenjuju određeni uslovi kao što je sukob interesa. Također omogućuje poslodavcima da po potrebi uvedu šestodnevnu radnu sedmicu.

Prema zakonu, zaposleni može dobiti otkaz u prvoj godini rada bez opomene i naknade, osim ako nije drugačije ugovoreno.

Omogućava probni rad do šest mjeseci, ali i obavezuje poslodavce da daju detaljne uslove rada.

Poslodavci se suočavaju s kaznom do 10.500 eura, ako ne prijave produženje radnog vremena ili promjenu smjena.

Zakonom se uvode novčane kazne i šestomjesečna zatvorska kazna za one koji ometaju zaposlene u radu tokom štrajka.

Poslanici glavne opozicije, ljevičarske stranke Syriza, za koju se očekuje da će izabrati novog lidera u nedjelju, saopćili su u ovo sedmice da vlada svara "tajnu agendu" protiv radnika.

Komunistička partija Grčke KKE nazvala je prijedlog zakona "monstruoznim", prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

 

Grčka protesti