PUHARIĆ ZA FR: Nada Sarajeva u pobjedu dobra nad zlom je zapravo snaga šestog aprila
Razgovarala Amra Ličina
Rijetki su gradovi koji nemaju svoj dan, datum koji obilježavaju kao dan grada. Ti datumi vezani su uz istorijski događaj ili se taj datum obilježava u znak zahvalnosti nekoj velikoj ličnosti, opet iz istorije grada.
Teško je, međutim, pronaći sličan primjer da je jedan datum ostavio toliko traga na istoriju grada kao što je 6. april na Sarajevo.
Na taj dan grad je oslobođen od fašizma, ali to je i dan kada su 47 godina kasnije u gradu pale prve žrtve najveće opsade u modernoj svjetskoj istoriji nakon Drugog svjetskog rata. Oba događaja u sebi nose simboliku i poruku da zlo, ipak, ne može pobijediti. O značaju 6. aprila, Dana grada Sarajeva i Dana oslobođenja, za Radio Federacije govorio je gradonačelnik Predrag Puharić.
Šta je Sarajevu šesti april?
„Svaki građanin Sarajeva, svaki Sarajlija ima neki svoj osjećaj i viziju šestog aprila. Kroz istoriju mislim da je i zbog četrdesetih i devedesetih jako bitan datum, ali mi svi imamo neka svoja sjećanja vezana za taj datum, šta smo radili taj dan devedesetih, neki su imali svoja sjećanaj vezana za dan oslobiđenja Sarajeva 1945. dakle svi imamo neku svoju percepciju. To je jedno ogledalo, to je jedna predstava duha samog Sarajeva. Taj simbol da građani Sarajeva i Sarajevo kao grad da se u svim momentima, u svim istorijskim trenucima, u najtežim vremenima suprostave zlu. Tu nije bilo niakakvih dilema, Sarajevo se uvijek vraćalo pravim vrijednostima, vraćalo istini i dobru. Iako je bilo na neki način da se tako izrazim ranjeno uvijek je pobjedilo i ozdravilo. I mislim da ta neka nada koju šesti april daje Sarajlijama. Nada Sarajeva u pobjedu dobra nad zlom je zapravo snaga šestog aprila.“