'Zmajice' odigrale bez golova protiv favoriziranog Portugala

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u okviru Lige B - grupe B3, pred oko 250 gledalaca na Stadionu “Bilino polje” u Zenici, odigrala bez golova 0:0 protiv favoriziranog Portugala u meču 5. kola kvalifikacija za plasman na EURO 2025 u Švicarskoj.

“Zmajice”, koje su u seriji od tri utakmice bez poraza, ovim su remijem postale i jedina ekipa koja je u ovim kvalifikacijama izbjegla poraz u duelima protiv Portugala.

Mada je večerašnja utakmica okončana bez golova- 0:0, bilo je nekoliko dobrih šansi s obje strane, a u 13. minuti, nakon što je u šesnaestercu gostiju pala Dajana Spasojević, iz bh. tabora su tražili penal, koji nije dosuđen.

Pet minuta kasnije Maja Jelčić je na oko osam metara bila u lijepoj prilici, ali nije uspjela šutirati, odnosno gošće su otklonile opasnost. Minutu kasnije najbolju priliku za gošće imala je Telema Encamachao, ali je bh. golmanica Almina Hadžić odbranila njen šut.

Jelčić je u sudijskom vremenu izbila sama pred golmanicu Ines Pereiru, koja je napustila gol-crtu te nogama njen šut sa oko 13 metara po sredini gola skrenula u korner. U drugom je poluvremenu bilo nešto manje šansi, ali je Milena Nikolić u 68. minuti lijepo šutirala sa oko 12 metara.

Nikolić je u sudijskom dodatku zamalo umakla odbrani Portugala, ali su je gostujuće igračice sustigle na nešto više od 30 metara od gola.

Uoči večerašnje utakmice, kapitenica Milena Nikolić i Amela Kršo dobile su priznanje NSBiH za njihov dugogodišnji trud i posvećenost nacionalnom timu.

Uručeni su im uokvireni dresovi sa brojem 100+, simbolizujući preko stotinu odigranih utakmica za nacionalni tim. Dresove im je uručio generalni sekretar NS/FS BiH Adnan Džemidžić.

“Zmajice” će u zadnjem kolu, u utorak, 16. jula u 19 sati u Belfastu, protiv Sjeverne Irske igrati uzvratni i posljednji meč u okviru ovih kvalifikacija, u kojem će im biti potrebna pobjeda kako bi ostale na drugom mjestu, na kojem su bile prije ovog duela s Portugalkama.

Irkinje su u 2. kolu slavile u Zenici s 3:1, a u toku je njihov meč na Malti u kojem, 15-ak minuta prije kraja, vode s 1:0. U slučaju njihove pobjede, bit će poravnate s bh. seklekcijom pred zadnji meč. Portugal u zadnjem kolu dočekuje Maltu.

Tabela grupe B 3: Portugal 13 (11:1), BiH 7 (4:7), Sjeverna Irska 4 (4:7) i Malta 1 (1:5) bod.