Ramić-Čatak i Bodnaruk za Rezime: Ovo je, zapravo, zakon o zaštiti zdravlja

Gošće današnjeg izdanja Rezimea bile su Snježana Bodnaruk, sekratar ministarstva zdravstva Federacije BiH i Aida Ramić-Čatak, pomoćnica za stručne poslove direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.

Bodnaruk kaže da je Zakon o zabrani pušenja, koji je izazvao dostao polemika, u primjeni.

"Zakon nosi naziv o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda. Nema riječ zabrana. On uređuje mjere za zabranu i ograničavanje upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda. Zabranu njihovog oglašavanja, sponzoriranja, sprečavanja pristupa maloljetnim osobama sastav proizvoda, preventivne mjere".

Ovaj zakon je rezultat naše obaveze usklađivanja sa Okvirnom konvencijom o duhanom koja je ratificirana 2009. godine.

"Sve ove godine zakonodavac nije imao sluha da u jednom zakonodavnom okviru uredi sve ono što propisuje konvencija".

"Mi smo od 1.5. 2015. prešli iz dobrovoljne harmonizacije bh. propisa u obaveznu sa pravnom stečevinom EU obzirom na to da je stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju“, kaže Bodnaruk i dodaje:

"Bez obzira što nismo članica EU, sad imamo kandidatski status, što nam nameće obavezu u smisli usklađivanja s propisima EU".

Ramić-Čatak podsjeća da ovaj zakon dolazi iz zdravstvenog sektora.

"Prvi i osnovni princip je bilo da se zaštiti zdravlje cjelokupnog stanovništva, svih populacionih skupina ljudi“. Ovo nije zakon koji nameće zabranu nekome da prisilno prestane sa pušenjem".

"Zakoni ove vrste se i donose da se oni koji iz određenih razloga, boreći se s bolešću ovisnosti, ne žele da prekinu naviku i žele da ostanu u tom ličnom riziku. Njihovo pravo na lični rizik ne može da nadvlada pravo drugih osoba koji traže zdravlje“. Ovo su zakoni koji su se pokazali kao jako dobri u zemljama širom svijeta. Ovim zakonima se ne mogu napraviti dramatične promjene za godinu-dvije, već za pet do deset", dodaje.

Naglasila je da su pratili prakse da li su ovakvi zakoni napravili snažne udare na ugostiteljski sektor – nakon početnih privikavanja, nikakvog velikog potresa na rad ugostitelja nije bilo.

Bodnaruk ističe da je potrebno donijeti četiri pravilnika, a rok je 28. maj 2024. "U tom periodu bit će prilike da se svi upoznaju sa sadržajem i dostave svoje prijedloge, koje smo mi dužni razmotriti".

"Ono što mi dugoročno očekujemo, da će kroz oživljavanje ovog zakona, kroz ograničavanje navike pušenja na mjestima gdje neće biti izloženi drugi, to ostati sfera ličnog rizika, iskustva većina zemalja pokazala su da ljudi nakon izvjesnog vremena i sami budu motivirani za prestanak pušenja. Nadamo se da ćemo zabilježiti taj pad", kazala je Ramić-Čatak.

federalna.ba

Rezime