Protesti azerbejdžanskih ekoloških aktivista na koridoru Lachin traju 100 dana
(Izvor: Ilustracija/azertag)

Protesti azerbejdžanskih ekoloških aktivista na koridoru Lachin traju 100 dana

Azerbejdžanski aktivisti za zaštitu životne sredine u utorak su 100. dan protestovali na putu koji povezuje gradove Lachin i Khankendi u regionu Karabaha.

Aktivisti su 12. decembra 2022. započeli protest protiv jermenske eksploatacije prirodnih resursa u regionu Karabaha, a svoj 100. dan protesta započeli su pjevanjem azerbejdžanske himne i patriotskih pjesama.

Azerbejdžan je 11. decembra poslao diplomatsku notu Rusiji u vezi sa "ilegalnim eksploatacijom" prirodnih resursa u oslobođenom regionu Karabaha, pošto su zvaničnici te zemlje dan ranije spriječeni da uđu u to područje.

U saopštenju azerbejdžanskog Ministarstva vanjskih poslova navodi se da je uočena nelegalna eksploatacija i pljačka prirodnih resursa, posebno u rudnicima zlata Kyzylbulag i Demirli rudniku bakra-molibdena.

Dodaje se da su vođeni pregovori i da je dogovor postignut 10. decembra, ali su zvaničnici iz Bakua ipak spriječeni da posjete to područje.

Jermenija tvrdi da put Lachin ometaju azerbejdžanski ekolozi, što Azerbejdžan demantuje navodeći da su koridor nesmetano svakodnevno koristila vozila Crvenog krsta i ruskog mirovnog kontingenta stacioniranom u regionu.

Odnosi između bivših sovjetskih republika, Azerbejdžana i Jermenije, napeti su od 1991. godine, kada je jermenska vojska okupirala Nagorno - Karabah, međunarodno priznatu teritoriju Azerbejdžana, i sedam susjednih regija.

Baku je oslobodio nekoliko gradova, sela i naselja od jermenskih snaga tokom 44-dnevnih sukoba u jesen 2020. godine, koji su okončani nakon primirja postignutog uz posredovanje Moskve. Mirovni sporazum se u Azerbejdžanu slavi kao trijumf.

federalna.ba/AA

Azerbejdžan Jermenija Rusija