Promocija deficitarnih zanimanja kuhara, slastičara i pekara
Istraživanja u BiH su pokazala da vrlo malo djece i mladih prilikom odabira zanimanja pri upisu u srednje škole upisuju zanat iz oblasti prehrambene industrije. Ugostiteljski objekti, restorani, pekare i slastičarne sve teže dolaze do kvalifikovanog radnika. Razloga za to ima više: odlazak mladih koji su van granica naše države za iste poslove bolje plaćeni, određena stigma, odnosno zato što taj poziv ne smatraju dovoljno poželjnim. U procesu strateškog razvoja prehrambene industrije, ali i turizma, Udruženje poslodavaca Zenica je uz finsijsku podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u našoj zemlji pokrenulo projekat „Ja radim odmah nakon škole“.
“Zato da nam je cilj da i u osnovnim školama i u srednjim školama pokažemo kakva su to zaninimanja, da dovedemo žene poduzetnice iz ove branše - kuharice, pekarice, slastičarke - koje su napravile vrlo uspješne i zavidne karijere”, kaže Senaida Turkić, članica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca Zenica.
Projekat će se provoditi u saradnji sa četiri mješovite srednje škole u Zenici, Kaknju, Olovu i Zavidovićima, koje u okviru svojih programa imaju zanimanja kuhar, pekar i poslastičar. Projektom je obuhvaćeno snimanje videospotova u kojima će biti uključeni predstavnici škola, jer se pokazalo da škole imaju ograničena sredstva za promociju.
“Mi želimo ovim spotovima pokazati da su ovo vrlo perspektivna zanimnja, da su to zanimanja koja se mogu raditi i u BiH i bilo gdje u Evropi i u svijetu - nadamo se da će to biti pozitivan učinak na učenike i nadamo se da će ih št više učenika upisati ove srednje škole”, ističe koordinatorica projekta Adela Mehinagić.
S obzirom na to da je značaj prehrambenog sektora za privredni razvoj Bosne i Hercegovine od velikog značaja, na radionicama će biti osigurana izrada biznis planova za učenike završnih razreda, a osnovci će dobiti mogućnost da dobiju pravovremene informacije prije nego što odaberu čime se žele u budućnosti baviti.
federalna.ba