Projekti zelene energije: Kako se izboriti s izazovima koje nam donose klimatske promjene?
U RS-u intenzivno se radi na razvijanju projekata zelene energije, a planirane su i ozbiljne investicije. Na konferenciji “Klimatska tranzicija i promjene globalnog ekonomskog modela”, koja je održana u Banjaluci, poručeno je da Vlada RS-a i privrednici zajedničkim snagama pokušavaju riješiti problem dekarbonizacije. Učesnici očekuju da će evropske institucije obezbijediti više sredstava za podršku ovim procesima.
Bosna i Hercegovina mora početi sprovođenje reformi za pripremu Mehanizma za karbonsko prilagođavanje na granicama, čiju primjenu Evropska unija planira početkom 2026. godine. U suprotnom, privreda bi se mogla suočiti s katastrofalnim gubicima, jer bi zbog korištenja prljave energije preduzetnici morali plaćati visoke takse za dekarbonizaciju.
“Ukoliko ne budemo spremni i blagovremeno informisani, naša privreda bi mogla da ima određene problem, prije svega, kroz smanjenje konkurentnosti, s obzirom na to da je neminovno da će određeni zahtjevi prouzrokovati dodatne troškove. Na nama je da što prije dođemo do svih privrednih društava, da budu upoznati”, istakao je Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.
“Postoji mogućnost da će primjena ovog modaliteta koji će se odnositi na robe koje su proizvedene izvan EU uticati na proizvode koje mi izvozimo u smislu da postanemo nekonkurentni. Ekvivalent ovome je primjena modaliteta unutar naše zemlje u smislu, eventualno, dodatnih taksi na CO2, koje bismo mi naplaćivali unutar naše zemlje”, kazao je Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a (US).
Cilj RS-a je investiranje u projekte zelene energije. Međutim, zbog siromaštva, teško da se može sama izboriti sa ovim izazovima. Zato nadležni očekuju pomoć evropskih institucija.
“Da bismo sva ova prilagođavanja mogli da realizujemo, moramo biti svjesni da se to bez velikog novca ne može. Zato očekujemo da će evropske institucije obezbijediti daleko više sredstava za podršku ovim procesima, zato što su bogate i razvijene države jako koristile prirodu i negativan uticaj na prirodu ostvarivale u prethodnim decenijama. Doživjele su veliku stopu rasta na raubovanju prirodnih resursa”, istakao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS-a (SP).
Klimatske promjene posljedica su ljudskog djelovanja i nastojanja da se ubrzanim tehnološkim razvojem priroda potčini potrebama čovjeka, zaključak je sa Konferencije.
federalna.ba