Proizvođači hrane u Posavini sve teže štite svoje proizvode

Poskupljenje hrane  iz dana u dan sve više se osjeća i raste, a dok se sve više priča o zaštiti domaće proizvodnje ona sve više zapada u kolaps o čemu svjedoče domaći proizvođači hrane u Posavini.

Da domaća proizvodnja sve više opada, a da cijene proizvoda vrtoglavo rastu, ove jeseni su najviše osjetili konzumenti meda i pčelinjih proizvoda. Proizvođači meda opet u svojim problemima  između skupe proizvodnje meda i skoka cijena, što će ugroziti njihov plasman, jer se pitaju ko će plaćati skupi med.

„Trenutno na ovom našem dijelu se kreće oko 15 maraka s tim da je gore 20 sve do 25 čak na nekim mjestima evo imam informaciju da je čak u Sarajevu trideset maraka jedan kilogram meda“, pojašnjava Drago Mijić, pčelar iz Orašja.

Za razliku od pčelara, u voćarstvu su ovogodišnji prinosi jabuka bili dobri, a otkupna cijena je ostala od pedeset feninga, koja je bila i prije više od deset godina, te je zbog svih poskupljenja doveden u pitanje i sam uzgoj.

„Ljudi odlaze tamo gdje su sigurniji tako da nas evo za par godina će nestat ako se nešto ne poduzme zato apeliram na ljude koji mogu i imaju snage da spasu ljude da ostanu tu koji žive od svojeg rada“, govori Joso Živković, voćar iz Matića.

Ovogodišnja jesenja sjetva na istočnom dijelu Posavine je većim dijelom obavljena, ali pod najtežim okolnostima. Dovoljno je spomenuti da je stotina kilograma umjetnog gnojiva prošle godine bila sedamdeset i pet maraka, a ove godine je dvije stotine deset.

„Po ovoj dosadašnjoj cijeni goriva cijeni repromaterijala, a imajući u vidu da će isto otići i hemija gore na godinu to bi metar pšenice trebao biti sto maraka minimalno“, smatra Vidan Grgić, predsjednik Saveza udruge poljoprivrednika PK.

Orašje i ovo područje Posavine su bili u cijeloj zemlji poznati po uzgoju i otkupu duhana, koji su sad već posve ugašeni.

„Evo sada je četvrta godina kako ne sadim duhan i još je ostalo nešto kredita vraćem od ovoga što smo radili duhan“, kazao nam je Ivo Kopić Džoks, bivši predsjednik Udruge duhanara Posavine.

Većina domaćih proizvođača hrane smatra ako se ništa ne promjeni u zaštiti domaće proizvodnje, da im prijeti sudbina koju su doživjeli duhanari ovog kraja.

federalna.ba/Miro Sirovina

Proizvođači hrana Bosanska Posavina
Ujedinjene nacije Palestinci hrana
0 19.09.2024 11:06
Libanon pejdžeri Proizvođači
0 18.09.2024 08:37
Bosanska Posavina posavina Semberija žetva
0 21.06.2024 18:04
glad Gaza hrana nestašica
0 28.03.2024 10:03