Proglašeno vanredno stanje zbog širenja majmunskih boginja
(Izvor: Ilustracija/Getty Images)

Proglašeno vanredno stanje zbog širenja majmunskih boginja

Afrički centar za kontrolu bolesti (Africa CDC) proglasio je vanredno stanje u javnom zdravstvu zbog širenja majmunskih boginja na afričkom kontinentu i pozvao na akciju kako bi se zaustavilo širenje ove vrlo zarazne bolesti.

Prema podacima koje je prošle sedmice objavila zdravstvena organizacija Afričke unije, od januara 2022. potvrđeno je ukupno 38.465 slučajeva bolesti u 16 afričkih zemalja, s 1.456 smrtnih slučajeva.

Ove je godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine zabilježen porast oboljelih od 160 posto.

Epidemija je zahvatila nekoliko afričkih zemalja, posebice Demokratsku Republiku Kongo, odakle se proširila na Burundi, Srednjoafričku Republiku, Keniju i Ruandu.

Prema BBC-u, ove je godine u DR Kongu potvrđeno više od 13.700 slučajeva boginja i 450 smrtnih slučajeva.

"Teška srca, ali uz nepokolebljivu predanost našim ljudima, našim afričkim građanima, proglašavamo vanredno stanje u javnom zdravstvu na kontinentu", rekao je Jean Kaseya, glavni direktor Afričke agencije za javno zdravstvo sa sjedištem u Addisu Ababa, Etiopija.

"Ova objava nije puka formalnost, već jasan poziv na akciju. To je priznanje da više ne možemo priuštiti da ne reagiramo", dodao je.

Kako prenosi BBC, proglašenje vanrednog stanja pomoći će nacionalnim vladama da koordiniraju odgovor i pošalju lijekove u pogođena područja. Bolest je prvi put otkrivena kod ljudi 1970. godine u Demokratskoj Republici Kongo, no od tada je širenje infekcija među ljudima ograničeno uglavnom na neke zemlje zapadne i središnje Afrike.

U maju 2022. slučajevi zaraze majmunskim boginjama, koje uzrokuju groznicu, bolove u mišićima i kožne osipe, počeli su se brzo širiti svijetom, posebno među muškarcima koji imaju spolne odnose s muškarcima.

Postoje dvije glavne verzije virusa. Blaža je izazvala globalnu epidemiju 2022. koja je zahvatila Evropu, Australiju, Sjedinjene Američke Države i mnoge druge zemlje, a širila se uglavnom spolnim kontaktom.

Druga, smrtonosnija varijanta, endemična za središnju Afriku, stoji iza nedavno otkrivene varijante u DR Kongu.

Godine 2022. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je da su majmunske koze preimenovane u mpox na engleskom kako bi se izbjegla stigmatizacija koja dolazi od izvornog imena. Naziv majmunske boginje potiče iz 1958. godine, kada je virus identificiran kod majmuna korištenih za istraživanja u Danskoj. Virus je prisutan kod mnogih životinja, ali najčešće kod glodavaca.

federalna.ba/AA

 
epidemija majmunske boginje Afrika vanredno stanje