Prof. Živković: Rast bruto plaće nije rezultat gospodarske aktivnosti nego gašenja najniže plaćenih radnih mjesta
Povodom zahtjeva poslodavaca i privrednika da se sto prije pocnu umanjivati porezi i doprinosti, odnosno stvore povoljniji uslovi za prezivljavanje privrede i obrta razgovaramo sa profesorom na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Matejom Zivkovicem. U intervjuu Dubravke Piplice, profesor Zivkovic pojasnjava zasto statisticki pokazatelji o rastu placa nisu adekvatni, sta izvrsna i zakonodavna vlast treba mijenjati u svrhu prezivljavanja, ali i nove podatke CBBIH o povecanom broju blokiranih racuna medju kojim su osim firmi i pojedine opcine.
Rast bruto placa nije rezultat gospodarske aktivnosti, nego je u sustini posljedica pandemije. Naime, kod pandemije dolazi do gasenja cijelog niza radnih mjesta, a gase se najviše najnize placena radna mjesta, dakle ona koja su najslabije placena se prva gase, sto onda znaci, da prosjecna placa onih koji su uposleni raste. To zato jer su oni na na repu te statistike, odnosno na repu prosjeka, u sustini eliminirani.Te rast bruto placa nije rezultat poslovne aktivnosti za proslu godinu, nego rezultat pandemijskog gubitka najslabije placenih radnih mjesta. Stoga bi, kaze profesor Zivkovic, trebale imati puno vise sluha za obrtnike koji jesu najpogodjeniji, iz razloga sto se bave pruzanjem tzv klijentskih usluga „face to face“, a zbog ovih mjera socijalnog distanciranja, zabrane putovanja, zakljucavanja i tome slicno, upravo su ti biznisi, ti poslovi najpogodjeniji.
Stoga bi vlast trebala biti fleksibilna kada je u pitanju uvodjenje novih nameta i ne slijediti zakone, odnosno mijenjati zakone donesene u predpandemijskom razdoblju za potpuno drugacije zivotne okolnosti od onih u kojim danas zivimo.